Jubileuszowa 10. edycja akcji „Żonkile” w Warszawie, Izraelu i USA

W 79. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje jubileuszową edycję akcji „Żonkile”.

Na ulicach Warszawy po raz dziesiąty będzie można spotkać wolontariusz rozdających papierowe żonkile. W ten sposób Muzeum chce rozpowszechniać wiedzę o pierwszym miejskim powstaniu w okupowanej przez Niemców Europie.

Jak mówi dyrektor POLIN Zygmunt Stępiński, tegoroczna akcja będzie bardzo szeroka. „Rozdamy w tym roku 368 tysięcy żonkili, bo tylu Żydów mieszkało i żyło w Warszawie przed wojną. W akcji bierze udział ponad tysiąc wolontariuszy, ponad 5 tysięcy szkół, ponad tysiąc bibliotek publicznych w całym kraju. Plus akcja międzynarodowa w Izraelu i Stanach Zjednoczonych” – dodał Zygmunt Stępiński.

 

 

Jedną z ambasadorek tegorocznej akcji jest piosenkarka Irena Santor. Artystka nie ma wątpliwości, że pamięć o powstaniu w getcie warszawskim trzeba podtrzymywać i pielęgnować. „Trzeba pokolenia, które przychodzą teraz, po nas, następne, trzeba tym pokoleniom uświadamiać co było i czego należy się bać i że trzeba mieć postawę ludzką, trzeba być – krótko powiem – choć to slogan – trzeba być człowiekiem. A co to jest człowieczeństwo? To znaczy: kochaj bliźniego jak siebie samego” – dodała Irena Santor.

Żonkil jest symbolem Powstania w getcie warszawskim na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw – Marka Edelmana. Edelman każdego roku składał bukiet żółtych kwiatów przy Pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o Powstaniu.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię