6 skutków ubocznych spożywania zbyt dużej ilości białka

Białko jest ważną częścią zdrowej diety. Białka składają się z aminokwasów, które ciało wykorzystuje do budowy i naprawy mięśni oraz kości jak i do wytwarzania hormonów i enzymów. Mayo Clinic sugeruje, że osoby bardzo aktywne powinny spożywać około 1,2 do 2 gramów białka na kilogram masy ciała.

Badania pokazują, że spożywanie zbyt dużej ilości protein może mieć negatywne skutki na nasze zdrowie.

Wzdęcia i zaparcia

To bardzo nieprzyjemne i często bolesne uczucia. Przyczyn wzdęć jest wiele. Jedną z nich jest spożywanie zbyt dużej ilości protein. Dieta wysokobiałkowa bez wystarczające ilości pokarmów bogatych w błonnik, takich jak produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa może doprowadzić do wzdęć i zaparć.

Przyrost tkanki tłuszczowej

Dieta wysokobiałkowa może doprowadzić do zwiększonego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej. Jeśli jesz dużą ilość protein i mało ćwiczysz zamiast wzrostu mięśni zwiększasz przyrost masy ciała.

 

Brzydki oddech

Niektóre pokarmy i ilość spożywania ich może wpłynąć na zapach naszego oddechu. Jeśli zrezygnujesz z węglowodanów lub włączysz je do diety tylko w niewielkich ilościach, możesz przejść do procesu zwanego ketozą. W takiej sytuacji twoje ciało jest zmuszone wytwarzać paliwo z alternatywnych źródeł. Kiedy do tego dochodzi twój oddech zaczyna przybierać zapach lakieru do paznokci.

Mgła mózgowa

Jeśli twoja dieta sprowadza się do konsumowania dużej ilości białka i niewielkiej węglowodanów twój mózg może na tym ucierpieć. Mózg nie ma wystarczającej ilości paliwa, co powoduje niemożność skupienia się i może powodować mgłę mózgową.

Nadmiar metali ciężkich

Dieta wysokobiałkowa może doprowadzić do zbyt dużej ilości metali ciężkich w krwioobiegu. Szczególnie jeśli spożywasz proszek białkowy jesteś narażony na arsen, ołów, arsen, kadm i rtęć, które są powiązane z problemami zdrowotnymi, takimi jak uszkodzenie mózgu i uszkodzenie narządów.

Uszkodzenia nerek

Nerki usuwają odpady i nadmiar płynów z organizmu. Nerki również przetwarzają azot z aminokwasów białka. Przy zbyt dużej ilości białek, nerki są bardziej obciążone co naraża cię na ryzyko kamieni nerkowych i uszkodzenia nerek.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię