Mieszanki ziół wspomagające pracę wątroby

Wątroba jest niezwykle istotnym organem, który pełni wiele funkcji w organiźmie człowieka. Między innymi wytwarza ona, magazynuje i uwalnia glukozę, produkuje żółć i magazynuje żelazo i niektóre witaminy.

W dużej mierze jej działanie odpowiada za zdrowie całego organizmu. Dlatego warto zadbać o nią, najlepiej z pomocą odpowiednik mieszanek ziół.

Jakie zioła wspomagają pracę wątroby?

Jedną z najważniejszych funkcji wątroby jest detoksykacja organizmu. Warto więc używać ziół, które będą wspomagać ten proces. Świetnie sprawdzi się tutaj mniszek lekarski, który ma właściwości żółciopędne, odtruwające oraz przeciwzapalne. Chroni on wątrobę i zapobiega powstawaniu kamicy żółciowej. Świetnie sprawdzi się też ostropest plamisty, który zapobiega marskości wątroby i chroni ją przed wirusami i bakteriami. Popularna przyprawa, czyli kurkuma może również wspomóc pracę wątroby. Zawiera ona kurkuminę o działaniu żółciopędnym i rozkurczowym.

Jakie mieszanki ziół na wątrobę?

Zioła warto mieszać ze sobą i spożywać na przykład w formie herbatek. Świetnie sprawdzi się tutaj mieszanka liści dziurawca, kwiatów kocanki i ostropestu. Wystarczy, że po mieszamy te 3 zioła ze sobą i za parzymy jedną łyżeczkę takiej mieszanki w 1 szklance wrzącej wody. Napar musimy zaparzać przynajmniej przez 5 minut, a później możemy od sączyć zioła, żeby było łatwiej go wypić. Najlepiej jest stosować go zaraz przed posiłkiem, szczególnie jeśli chcemy zjeść coś ciężkiego.

Jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym oczyszczeniu wątroby, możemy przygotować sobie mieszankę z następujących składników: korzeń łopianu, korzeń mniszka lekarskiego, liść mniszka lekarskiego, ziele glistnika, ziele krwawnika, kwiat kocanki oraz kwiat nagietka. Tak przygotowane zioła zaparzamy w szklance wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 20 minut. Szklankę takiego naparu należy pić przed każdym posiłkiem. Składniki w nim zawarte wspomagają pracę wątroby i metabolizm tłuszczu. Chronią one też komórki wątrobowe i sprawiają, że przepływ żółci w wątrobie jest prawidłowy.

Razem, czy może osobno?

Wszystkie wymienione zioła można spożywać również osobno, w postaci naparów czy przeróżnych nalewek. Działanie poszczególnych składników będzie dokładnie takie samo, ale dużo lepiej jest połączyć kilka ziół w jeden silniejszy napar. W ten sposób uzyskamy mieszankę, która będzie kompleksowo działała na zdrowie naszej wątroby. Będą w niej składniki, które wpłynął na regenerację jej komórek, a także będą chronić ją przed różnymi czynnikami, takimi jak szkodliwe składniki z naszego pożywienia, czy wirusy i bakterie. Dlatego też dużo lepiej jest przygotować sobie mieszankę ziół, zamiast przyjmowania ich pojedynczo.

 

Środki ostrożności

Wiele osób lekceważy zioła, twierdząc, że przecież coś przycinek co rośnie na łąkach i w lasach nie może zrobić nam krzywdy. Jest to duży błąd, gdyż wiele roślin ma bardzo silne działanie, które w nadmiarze może powodować przeróżne problemy zdrowotne. Istnieją zioła, które mogą podnosić nasze ciśnienie lub usuwać z organizmu substancje, które konieczne są do jego prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, może się okazać, że nawet jeśli znamy właściwości jednej rośliny, mogą się one kompletnie zmienić w połączeniu z inną. Coś, co wydaje się zupełnie nieszkodliwe, może nabrać nowych właściwości po połączeniu z inną rośliną. Dlatego też nie należy lekceważyć siły mieszanek ziołowych zawsze edukować się na ich temat. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przyjmować zioła i mieszanki ziołowe bezpiecznie dla naszego zdrowia.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię