Minister Błaszczak w USA – szczegóły wizyty

Minister Mariusz Błaszczak rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. Dziś w Pentagonie spotka się z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem. W programie szefa polskiego resortu obrony są także rozmowy z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Według komunikatu MON, podczas spotkania ministra Błaszczaka z sekretarzem obrony Lloydem Austinem mają zostać poruszone tematy współpracy wojskowej, bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO oraz obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

 

Według strony amerykańskiej duża część rozmowy będzie poświęcona sytuacji na Ukrainie. „Sekretarz będzie gościć swego polskiego odpowiednika tu w Pentagonie na spotkaniu bilateralnym. Uwaga będzie skierowana na Ukrainę” – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

Spotkania Mariusza Błaszczaka z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego zaplanowano na czwartek. W piątek minister obrony będzie przebywał w Nowym Jorku, gdzie spotka się między innymi z ambasadorem RP przy ONZ Krzysztofem Szczerskim.

Po agresji Rosji na Ukrainę, w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO, Stany Zjednoczone skierowały do Polski dodatkowo 5 tys. żołnierzy z elitarnej 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Łącznie z tymi siłami, liczebność amerykańskich wojsk w Polsce przekracza 10 tys. żołnierzy. Dodatkowo, Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie Patriot.

W komunikacie zapowiadającym wizytę Ministerstwo Obrony Narodowej przypomniało, że w ostatnich latach Polska zawarła z USA kilka przełomowych kontraktów zbrojeniowych. Dzięki temu Wojsko Polskie zostanie niebawem wyposażone w samoloty F-35, zestawy rakietowe Patriot, moduły ogniowe Himars oraz czołgi Abrams.

IAR

Prezydent Andrzej Duda po wideokonferencji z Joe Bidenem i przywódcami Zachodu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię