Czy ruch lotniczy w Polsce zostanie sparaliżowany?

21 kwietnia prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson stwierdził na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. transportu lotniczego, że „Wiele lotów będzie odwołanych, jeśli do piątku do 10 rano nie dojdzie do porozumienia Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i kontrolerów lotów”.

Jak dodał, nie chodzi tylko o loty z i do Polski ale także wszystkie, które odbywają się nad krajem. Zapewnił też, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przygotowuje plan awaryjny na 1 maja 2022r., jedna Eurocontrol – Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (podlegająca Komisji Europejskiej) może zadecydować o masowym odwołaniu lotów.

Prezes swoje słowa skierował także do pasażerów „Chciałbym przeprosić pasażerów za niedogodności pasażerów, które już występują i potencjalnie za niedogodności jeszcze większe, które mogą nastąpić po 1 maja. Bardzo państwa przepraszam”. Jak zapewnił dalej – „jeśli chodzi o bezpieczeństwo operacji lotniczych, żaden pasażer nie będzie zagrożony […] Wszystko odbywa się i będzie się odbywać bezpiecznie. Natomiast, ponieważ będziemy mieć mniejszą ilość kontrolerów, to będzie dopuszczona do latania mniejsza ilość samolotów”.

 

Zgodnie z zapowiedzią Samsona w piątek o godzinie 10:00 Eurocontrol podejmie decyzję dotyczącą dalszego funkcjonowania polskiej przestrzeni powietrznej, jak dodał – „Eurocontrol „może podjąć decyzję o tym, że pewne obszary fizyczne przestrzeni nad naszym krajem, mogą być przeniesione w nadzór innych agencji ruchu lotniczego” jak zapewnił, takie rozwiązanie zgodne jest z unijnymi przepisami, choć jak dodał „chcielibyśmy tego uniknąć, to nie jest rozwiązanie dobre dla Polski”.

Prezes ULC wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie„Mam nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie (między PAŻP a przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego – PAP) jutro do godz. 10.00. W innym przypadku – musimy spodziewać się dużej liczby odwołań, jeśli chodzi o rejsy, przy czym nie dotyczy to tylko rejsów z i do Polski, ale również w dużej mirze rejsów z innej części Europy, szczególnie w układzie północ – południe”.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię