Wprowadź trochę EKO w swoje codzienne życie

Zmieniając tylko trochę swoje codzienne zachowania i przyzwyczajenia możesz przyczynić się do poprawy warunków klimatycznych i ekologicznych. Nie wymaga wielkiego poświęcenia, aby każdy z nas miał pozytywny wpływ na otaczającą nas przyrodę.

1. Recykling

Zmniejsz, ponownie wykorzystaj, poddaj recyklingowi. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) recykling zmniejsza ilość odpadów wysyłanych na wysypiska śmieci i do spalarni oraz chroni zasoby naturalne, takie jak drewno, woda i minerały. EPA podkreśla również, że recykling zwiększa bezpieczeństwo ekonomiczne poprzez priorytetowe traktowanie krajowych źródeł materiałów i pomaga w tworzeniu miejsc pracy w branży recyklingu i produkcji. Recycling oszczędza również energię i zapobiega zanieczyszczeniom. Zanim wyrzucisz – sprawdź czy da się naprawić. W ten sposób nie tylko pomożesz środowisku, ale również swoim zasobom finansowym.

2. Używaj mniej wody

Według EPA średnio czteroosobowa rodzina zużywa 400 galonów wody każdego dnia w Stanach Zjednoczonych. Prostym sposobem na oszczędzanie wody podczas codziennych czynności jest na przykład zakręcenie kranu podczas szczotkowania zębów. Według obliczeń EPA, jeśli zakręcisz kran podczas mycia zębów rano i przed snem, możesz zaoszczędzić do 8 galonów wody, co daje ponad 200 galonów miesięcznie. To samo dotyczy zmywania naczyń – nowoczesne zmywarki do naczyń zużywają mniej energii i wody niż mycie ręczne. Wybierz prysznic zamiast wanny. Przeciętnie użytkownicy pryszniców zużywają o połowę mniej wody.

3. Zużywaj mniej światła

Pozostawione włączone światło w pomieszczeniach w których nie przebywasz jest jedną z największym form marnowania energii przez człowieka. Według amerykańskiego Departamentu Energii w szczególności lampy żarowe powinny być wyłączane zawsze, gdy nie są używane, ponieważ są one najmniej wydajnym rodzajem oświetlenia, ponieważ 90% zużywanej energii jest wydzielane w postaci ciepła. Zmień żarówki na LED – zużywają 75% mniej energii i działają 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.

4. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach

Zamiast używać plastikowych butelek jednorazowego użytku, kup jedną butelkę na wodę wielorazowego użytku. W ostatniej analizie przeprowadzonej przez Penn State naukowcy odkryli, że Amerykanie wydają ponad 11 miliardów dolarów rocznie na wodę butelkowaną. Zmniejszenie plastikowych butelek pomoże nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również przyczyni się do ochrony środowiska. Według Container Recycling Institute codziennie ponad 60 milionów plastikowych butelek trafia na wysypiska śmieci i do spalarni. Dane EPA wskazują, że w 2017 roku na wysypiska odpadów w USA trafiło 26,8 mln ton plastiku.

5. Kupuj produkty uczciwego handlu

Kupowanie produktów z certyfikatem uczciwego handlu (Fair Trade), takich jak ziarna kawy, herbata, czekolada, a nawet artykuły odzieżowe, zachęca do przyjaznych dla środowiska metod produkcji i etycznych warunków pracy dla robotników i rolników.

6. Zainstaluj programowalny termostat

Szybkim i łatwym sposobem na zaoszczędzenie energii jest użycie programowalnego termostatu. Pomoże ci on w lepszym programowaniu temperatury w domu. Według Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych możesz zaoszczędzić nawet 10% rocznie na ogrzewaniu i chłodzeniu.

7. Częściej korzystaj z transportu publicznego

Jeśli mieszkasz w Chicago staraj się korzystać z autobusów czy pociągów. Według Federalnej Administracji Tranzytu transport stanowi 29% emisji gazów cieplarnianych w Stanach Zjednoczonych. Kiedy gaz cieplarniany rośnie w powietrzu, atmosfera zatrzymuje więcej ciepła, co jest siłą napędową zmian klimatu.

8. Używaj toreb wielorazowego użytku

Według Centrum Różnorodności Biologicznej (Center for Biological Diversity) degradacja jednej torby plastikowej na wysypisku zajmuje prawie 500 lat. I nawet wtedy do końca nie ulegają zniszczeniu tylko ulegają foto-degradacji i stają się mikroplastikami, które absorbują toksyny i przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Amerykanie zużywają 100 miliardów plastikowych worków rocznie.

9. Kupuj lokalne produkty

W ten sposób pomożesz zmniejszyć ilość paliw kopalnych, wykorzystywanych do transportu produktów.

30 sposobów na ekologiczne życie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię