Wymiana korespondencji pomiędzy Północną i Południową Koreą? Czyżby ocieplenie stosunków?

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un wymienił listy z odchodzącym ze stanowiska prezydentem Korei Południowej Moon Dze Inem, w których podziękował mu za próbę poprawy stosunków pomiędzy krajami. Poinformowała o tym rządowa północnokoreańska agencja KCNA.

Biuro Moon Dze Ina potwierdziło, że polityk wymienił „listy przyjaźni” z Kim Dzong Unem. Prezydent Korei Południowej w liście wysłanym w środę zadeklarował, że nadal będzie próbował położyć podwaliny pod zjednoczenie na podstawie wspólnych deklaracji zawartych na szczytach w 2018 roku, mimo „trudnej sytuacji”.

Kim Dzong Un w odpowiedzi przesłanej w czwartek ocenił, że „historyczne” szczyty, podczas których rozmawiał z Moon Dze Inem, dały ludziom „nadzieję na przyszłość”. Przywódcy zgodzili się także, że relacje pomiędzy krajami poprawią się, jeśli obie strony będą „podejmowały z nadzieją niestrudzone wysiłki”.

Trzy szczyty z udziałem Kim Dzong Una i Moon Dze Ina w 2018 roku wzbudzały nadzieje na pokój i pojednanie. Jednak w ostatnich latach stosunki pomiędzy krajami pogorszyły się. W zeszłym miesiącu Korea Północna przeprowadziła pierwszy od 2017 roku pełny test międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

IAR

Ostra walka o fotel prezydenta. Le Pen i Macron nie przebierali w słowach w czasie debaty

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię