Czy powstanie farma wiatrowa na Bałtyku? Odważne plany Grupy Orlen

Grupa Orlen zamierza przystąpić do najbliższej aukcji na koncesję na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 megawatów na litewskiej części Bałtyku.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spotkał się w Wilnie z premier Litwy Ingridą Šimonyte i litewskim ministrem energetyki Dainiusem Kreivysem. Głównym tematem rozmów były inwestycje i bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Szef Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że z uwagi na obecną sytuację geopolityczną transformacja energetyczna koncernu przyspieszy. „Rozmawialiśmy z panią premier i panem ministrem w zakresie energetyki zarówno offshorowej, jak i onshorowej – tej energetyki, którą jesteśmy zainteresowani” – mówił Daniel Obajtek. Dodał, że poprzez inwestycje w tych sektorach w Polsce i na Litwie Orlen chce uzyskać efekt skali.

Prezes Orlenu wyjaśnił, że rozstrzygnięcie aukcji nastąpi w pierwszym kwartale 2023 roku. Koncern zamierza startować także w kolejnych. „Strona litewska będzie ogłaszała postępowania w 2024 i 2025 na pozostałe koncesje, więc Polski Koncern Naftowy Orlen również wspólnie ze stroną litewską będzie ubiegał się o te koncesje” – powiedział Daniel Obajtek.

Plany inwestycyjne Orlenu na Litwie zakładają również rozwój rafinerii w Możejkach, która obecnie w całości przetwarza ropę spoza kierunku wschodniego. Koncern analizuje też możliwość budowy lądowych farm wiatrowych obok litewskiej rafinerii, ich moc mogłaby wynieść 57 megawaty.

PKN Orlen już inwestuje w lądowe farmy wiatrowe w Polsce i jako pierwszy w naszym kraju rozpocznie budowę elektrowni na morzu.

IAR

B. Johnson: Polacy mogliby dostać brytyjskie czołgi, jeśli wyślą swoje na Ukrainę

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię