Jesteś „dziwakiem”? Masz większe szanse na odniesienie sukcesu

Wydawać by się mogło, że osoby odbiegające od norm społecznych oraz niedostosowane do aktualnego świata nie są zbyt mądre i nie będą w stanie odnieść sukcesu w życiu.

Jednak nic bardziej mylnego! Jak przekonują naukowcy, osoby nieposiadające umiejętności społecznych często są niezwykle uzdolnione w ściśle określonym kierunku, co pozwala im osiągać duże sukcesy w życiu zawodowym.

Autor „Awkward: The Science of Why We’re Socially Awkward and Why That’s Awesome” Ty Tashiro przedstawia na łamach swojej książki stwierdzenie, że dziwacy mają o wiele szanse na spełnianie zamierzonych celi i osiągnięcie sukcesów. Wynika to z ich ukierunkowanych zdolności, które skupiają się na jednej czy dwóch dziedzinach, a w pozostałych obszarach wiedzy mogą oni posiadać przeciętnej umiejętności czy nawet się dosięgać pułapu przeciętności.

 

Skupianie się na wąskim zakresie tematu oraz swego rodzaju obsesja na jego punkcie pozwala na osiąganie wybitnych wyników w zupełnie niefrapujących dla innych ludzi dziedzina, a takie poświęcenie w jednej dziedzinie może doprowadzić dziwaków bardzo wysoko. Często pozwala to im wbić się w niszę i budować swój sukces tam, gdzie inni by nawet o tym nie pomyśleli.

Możliwość dochodzenia do sukcesu poprzez skupienia swojej uwagi na jednej dziedzinie widoczne jest w metodzie, którą psychologie nazywają  „celowymi ćwiczeniami”. Polega ona na ćwiczeniu w kółko tej samej rzeczy, aż do momentu osiągnięcia perfekcji. Badania pokazują, że częste i wytrwałe trenowanie swoich umiejętności pozwala na osiąganie wysokiego poziomu nawet w czynnościach, w których nie jesteśmy najlepsi.

Osobom o specyficznych zachowaniach i umiejętnościach w odniesieniu sukcesu nie przeszkadzają braki w umiejętnościach społecznych czy komunikowania się z innymi osobami, gdy skupiają oni całą swoją uwagę na punkcie danego tematu, który ich interesu. Jednak mogą okazać się przesadnie skrupulatni, a także nerwowi w sytuacjach, gdy ktoś z zewnątrz zaburza ich działania i wypracowaną rutynę. Z drugiej strony okazuje się to być autem, który pozwala dziwakom na osiąganie zamierzonych celi. Wynika to z ich umiejętności do skupienia się w pełni na realizowanych projektach oraz łatwym przechodzeniu oraz okresy załamania i znużenia wykonywanymi obowiązkami, z czym znacznie trudniej jest poradzić sobie przeciętnej osobie.

Jak widać, ludzie uznawani za dziwaków często okazują się być wytrwałe i wybitne w danej dziedzinie. Ich obsesje mogą wydawać się nam śmieszne, ale dzięki nim mogą oni zajść bardzo wysoko.

Są inteligentniejsi, seksowniejsi i łatwiej odnoszą sukcesy. Nauka po stronie łysych

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię