Od jutra Gazprom przestaje dostarczać gaz do Polski. Czy Polska jest przygotowana na niezależność?

Gazprom zapowiada od jutra całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego. Takie pismo od rosyjskiej spółki otrzymało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

PGNiG i Gaz-System podkreślają, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację. Podkreślają, że są przygotowane na różne scenariusze.

Dodano, że infrastruktura przesyłowa zarządzana przez Gaz-System działa bez zakłóceń. „Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem” – zaznaczono w komunikacie. Spółki zaznaczyły, że nasze magazyny zapełnione są w blisko 80 procentach.

Wcześniej pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnił, że Polska jest przygotowana na całkowite uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu w tym roku.

W podobnym tonie wypowiedziała się na Twitterze minister klimatu i środowiska. Anna Moskwa oświadczyła, że Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo. „Od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 procentach. Nie zabraknie gazu w polskich domach” – napisała.

IAR

LOT: „Bardzo możliwe, że będziemy zmuszeni odwołać 75 proc. zaplanowanych rejsów”

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię