Przepis na Hamburgera

Hamburger (w skrócie burger) to potrawa składająca się kotleta wykonanego z mielonego mięsa, zazwyczaj wołowiny – umieszczonego w bułce.

Hamburgery są często podawane z sałatą, pomidorem, cebulą, piklami, bekonem lub chili, stosuje się rówież dodatki takie jak ketchup, musztarda, majonez lub „specjalny sos”. Hamburger jest uważany za narodowe danie Stanów Zjednoczonych, termin „burger” można również odnosić do samego kotleta mięsnego. Hamburgery są zazwyczaj sprzedawane w restauracjach typu fast-food, istnieje wiele międzynarodowych i regionalnych odmian hamburgerów.

Termin hamburger pochodzi od Hamburga, drugiego co do wielkości miasta w Niemczech, nie ma jednak pewnego związku między jedzeniem a miastem. Różne wersje dania serwowane są od ponad wieku, jego pochodzenie pozostaje więc niejednoznaczne. Popularna książka The Art of Cookery Made Plain and Easy autorstwa Hannah Glasse zawierała przepis z 1758 r. jako „Kiełbasę hamburgską”, co sugerowało podawanie jej „zapieczonej z podpieczonym chlebem”.

Podobna przekąska była popularna również w Hamburgu pod nazwą „Rundstück warm” („ciepła bułka”) w 1869 lub wcześniej. Prawdopodobnie była spożywana przez wielu emigrantów w drodze do Ameryki, ale mogła zawierać raczej pieczony befsztyk. Podobno stek z Hamburga został podany między dwoma kawałkami chleba na linii Hamburg America Line, który rozpoczął działalność w 1847 roku. Każdy z nich może oznaczać wynalazek Hamburgera i wyjaśniać jego nazwę. W Boston Journal znajduje się wzmianka o „stek z Hamburga” już w 1884 roku.

5 lipca 1896 Chicago Daily Tribune w artykule o „samochodzie z kanapkami” sformułowało bardzo konkretne twierdzenie dotyczące „kanapki z hamburgerem”: „Wybitnym faworytem, ​​za jedyne pięć centów, jest Hamburger kanapka ze stekiem, na którą mięso jest przygotowywane w postaci małych pasztecików i gotowane na poczekaniu”. Wynalezienie hamburgerów jest powszechnie przypisywane różnym ludziom, w tym Charliemu Nagreen, Frankowi i Charlesowi Menches, Oscarowi Weberowi Bilbym, Fletcherowi Davisowi czy Louisowi Lassenowi. Poniżej zamieszczamy nasz przepis na prawdziwego i przepysznego amerykańskiego hamburgera!

Przepis na Hamburgera

Składniki:

Przygotowanie

Pomidory umyj i pokrój w plastry, cebulę drobno posiekaj. Mięso przełóż do miski, dodaj jajko i jedną posiekaną cebulę, dopraw solą i pieprzem. Następnie z przygotowanego mięsa uformuj 4 kotlety, upiecz je w piekarniku, grilluj lub usmaż na patelni beztłuszczowej. Bułki przekrój na pół. Na grillu elektrycznym lub patelni beztłuszczowej podpiecz bekon i wewnętrzne strony bułek. Każdy spód bułki przełóż liściem sałaty, kotletem, plastrami pomidora, bekonu, i cebulą, dopraw ketchupem i musztardą (lub ulubionym sosem). Na koniec nałóż wierzchnią część bułki i lekko dociśnij.

Sałatka „New Jersey” z kurczakiem, boczkiem i grzankami

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię