Biały Dom o odcięciu dostaw gazu do Polski i Bułgarii

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że odcięcie dostaw gazu do Polski i Bułgarii to używanie przez Rosję energii jako broni.

Psaki poinformowała, że władze USA są w tej sprawie kontakcie z Europą, w tym z Polską i Bułgarią. Jen Psaki powiedziała, że posunięcie Rosji nie jest dla amerykańskich władz zaskoczeniem. „To jest rodzaj działania, niemalże użycie energii jako broni. Przewidywaliśmy, że Rosja może posłużyć sie nią w tym konflikcie” – powiedziała Psaki.

Rzeczniczka Białego Domu dodała, że amerykańskie władze są w tej sprawie w kontakcie z Europą, w tym z Polską i Bułgarią. Powiedziała też, że USA od miesięcy współdziałają wraz z sojusznikami i partnerami na całym świecie w sprawie dywersyfikacji dostaw gazu do Europy. „W ubiegłym miesiącu prezydent powołał wraz z Unia Europejska zespół, który ma zidentyfikować dodatkowe dostawy gazu LNG do Europy, w tym dla Polski i Bułgarii, co z czasem pozwoli zastąpić dostawy z Rosji do Europy” – dodała.
Psaki wskazała też na wypowiedzi polskich przywódców, że są w stanie zastąpić ubytki rosyjskiego gazu z zapasów oraz dostaw z innych źródeł.

IAR

Co oznacza tajemnicza „Z” na czołgach rosyjskich? Gdzie jeszcze można znaleźć te oznaczenia?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię