Przepis na wino z jeżyn

Produkcja domowego wina jest niestety pracochłonna, ale smak tego trunku w 100% wynagrodzi nam poświęcony czas! Wino z jeżyn, nie dość, że jest bardzo dobre to jest również niewymagające, warto więc swoją przygodę z winiarstwem zacząć od zrobienia pysznego wina jeżynowego.

Wino z jeżyn zwane winem jeżynowym jest alkoholem wyrazistym, przy tym dość słodkim z aromatem bardzo intensywnym.

Przepis na wino z jeżyn

Poniżej lista składników do przygotowania własnego domowego wina.

  • 5 kg jeżyn,
  • 5 l wody,
  • 4 kg cukru,
  • drożdże winiarskie.

Oprócz powyższych składników musisz wyposażyć się w specjalne naczynie z rurką fermentacyjną. To w tym naczyniu-balonie będzie się odbywać procesu fermentacji zarówno alkoholu jak i owoców.

Sposób przygotowania:

1. Przygotowanie wina zawsze zaczynajmy od przygotowania drożdży winiarskich. Wysypujemy je do małego słoika i zalewamy letnią wodą zostawiając trochę miejsca pod zakrętką, słoik odstawiamy w zacienione miejsce na jeden dzień. Pamiętaj, aby w zakrętce zrobić mały otwór np. gwoździem, inaczej drożdże mogą nam rozsadzić słoik.
2. Po upływie pełnej doby do mieszanki z drożdżami dodajemy łyżkę cukru i ponownie odstawiamy, tym razem na okres trzech dni.
3. Czekając na drożdże możemy przystąpić do obróbki owoców.
4. Świeże i dojrzałe jeżyny miażdżymy drewnianym tłuczkiem w dużej misce.
5. Tak przygotowaną papkę zasypujemy połową cukru, zakrywamy ścierką i odstawiamy w suche i ciemne miejsce.
6. Po dwóch dniach przecedzamy przecier i odsączony sok przelewamy do szklanego balonu winiarskiego.
7. Pozostałą połowę cukru wsypujemy do wcześniej zagotowanego wrzątku i łączymy z odsączonym sokiem, takim oto sposobem powstaje tzw. nastaw.
8. Do nastawu dodajemy mieszankę drożdżową, mieszamy kilka chwil i następnie zakrywamy balon korkiem z rurką fermentacyjną.
9. Czas fermentowania wynosić będzie około 4 miesiące, w tym czasie balon powinien być umieszczony w miejscu o stałej pokojowej temperaturze.
10. Gdy nasze wino przeszło pomyślnie okres fermentacji ściągnij z wierzchu osad i następnie przelej do butelek, butelki z winem należy umieścić w pozycji leżącej.
11. W takiej pozycji wino może leżakować nawet kilka lat. Z winem jest tak, że im starsze tym lepsze.

Kir Royal

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię