Ukraińcy deportowani do Rosji o torturach: „jakby przeniesiono nas do XVI wieku”

Ukrainiec, który wrócił do kraju po wymianie jeńców, opowiedział, że Rosjanie traktują deportowanych jak zwierzęta i torturują ich. W przeciwieństwie do ukraińskiej, armia Federacji Rosyjskiej oprócz żołnierzy bierze do niewoli cywilów.

Wolontariusz Czerwonego Krzyża Wołodymyr Chropun został zatrzymany w obwodzie kijowskim, następnie przewieziony na Białoruś, do Rosji, na anektowany Krym i przez okupowaną część obwodu zaporoskiego linię frontu do miejsca wymiany jeńców.

„Uderzano nas karabinami, pięściami i nogami. Zawiązano mi oczy i związano ręce. [Rosjanie] używali paralizatorów i nieustannie prosili o informacje o wojsku. Byliśmy upokarzani, zmuszani do klęczenia i przyjmowania niewygodnych pozycji. Kiedy patrzyliśmy oprawcom w oczy, byliśmy bici. Traktowano nas jak zwierzęta. Czasami trudno było uwierzyć, że to wszystko się dzieje. Czuliśmy się, jakby przeniesiono nas do XVI wieku”.

 

Osoby, które dobrowolnie opuściły Ukrainę, w Rosji są kierowane na Syberię. Jeńcy wojenni, w tym dwóch obywateli Wielkiej Brytanii i kilku członków OBWE, są torturowani.

IAR

Polska przekazuje czołgi dla Ukrainy!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię