Herbata zielona – właściwości, działanie i przepisy

Zielona herbata do Europy i Ameryki dotarła z Chin. Azjaci odkryli jej dobroczynny wpływ na nastrój i samopoczucie. Herbata ta powstaje z listków, które są poddane minimalnemu procesowi utleniania.

Dzięki temu przyrządzony napar zawiera więcej składników mineralnych od herbaty czarnej. Ma również delikatniejszy smak, aromat i subtelniejszą barwę. Uprawiana w wielu krajach, różni się kolorem, smakiem jak i wyglądem liści.

Właściwości zielonej herbaty i jej działanie na organizm

W trakcie parzenia zielonej herbaty zostają uwalniane cenne mikroelementy i substancje. Najważniejsze z nich to: teina, kofeina i polifenole. Działają one prozdrowotnie na nasze organizmy. Przy systematycznymi piciu herbaty zmniejszamy ryzyko chorób serca i układu krążenia. Również dzięki tej herbacie uelastyczniamy ściany naczyń krwionośnych, zapobiegamy wystąpieniu miażdżycy, obniżamy poziom złego cholesterolu LDL.

Zielona herbata ma również pozytywny wpływ na profilaktykę chorób nowotworowych (zwłaszcza raka okrężnicy, trzustki, piersi, żołądka, przełyku, odbytnicy). Wspomaga również odchudzanie oraz walkę z obrzękami i cellulitem. Przyspiesza przemianę materii oraz proces spalania tłuszczu. Zawdzięczamy jej również oczyszczania organizmu z toksyn oraz pomaganie w utrzymywaniu właściwego poziomu cukru we krwi – stąd zalecana jest osobom mającym problem z cukrzycą.

Napar z zielonej herbaty pomaga również w procesach trawiennych i w stanach zapalnych. Zaparzona w odpowiedni sposób ułatwi koncentrację i pomoże w kłopotach z pamięcią.

Parzenie zielonej herbaty

Aby z naszych listków zielonej herbaty wydobyć to co najlepsze względem zdrowia a jednocześnie uzyskać najsubtelniejsze walory smakowe i aromatyczne należy w trakcie parzenia stosować się do tych zasad:

  • Nie zalewamy suszu wrzątkiem – gdyż straci swoje właściwości
  • W zależności od gatunku zalewamy wodą o temp między 60 a 90 stopni
  • Dbamy o to aby woda był miękka, niechlorowana i bez wapnia – najlepiej filtrowana
  • Do zaparzenia jednej filiżanki wystarcza 1 łyżeczka suszu

W zależności na jakim efekcie zależy nam najbardziej to tak wybieramy sposób parzenia zielonej herbaty.

  • Na pobudzenie – zaparzamy krótko 2-3 minuty.
  • Na relaks – więcej niż 4 minuty – wtedy też herbata będzie mieć głębszy i troszkę gorzkawy smak.

Można zaparzać ją wielokrotnie.

Przeciwskazania i sutki uboczne

Spożywana w nadmiarze:

  • Może spowodować anemie
  • Może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu w czasie ciąży
  • Może powodować problemy żołądkowe
  • Może wchodzić w interakcje z lekami

 

Najzdrowsze herbaty dla naszego organizmu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię