Przerażające! Około 5 milionów pszczół miodnych udających się w podróż na Alaskę zmarło w męczarniach!

Samolot Delta przewożący transport około 5 milionów pszczół zmierzających do Anchorage na Alasce został zmuszony do zmiany trasy i zatrzymania się w Atlancie w stanie Georgia.

Pszczoły zostały zamówione przez Sarah McElrea z Sarah’s Alaska Honey w imieniu 300 pszczelarzy z Alaski. Przesyłka zawierała 200 skrzynek – 800 funtów pszczół i była warta około 48 000 dolarów. Była to pierwsza z dwóch przesyłek zamówionych przez McElrea, która mieszka w miejscowości Soldotna.

Oryginalna trasa podróży pszczół zaplanowana była z Sacramento w Kalifornii na lotnisko Anchorage przez Seattle w stanie Waszyngton. Jednak pszczoły nie zmieściły się w locie do Seattle i zamiast tego zostały przekierowane przez węzeł linii lotniczych Delta w Atlancie. Do Atlanty przybyły z opóźnieniem i nie zdążyły na drugi lot.

 

Początkowo przedstawiciele Delta poinformowali McElrea, że pszczoły przez noc pozostaną w chłodni. Jednak pracownicy przenieśli pszczoły na pas startowy z powodu obaw, że pszczoły zaczęły się wydostawać ze skrzynek. Pszczoły przechowywane w skrzyniach zostały wywiezione z chłodni i pozostawione na pasie startowym. Tego dnia termometry pokazywały 80 F. Pszczoły nie przetrzymały wysokich temperatur.

W wywiadzie dla APM – Alaska Public Media, McElrea powiedziała, że spanikowała na wiadomość o pozostawieniu pszczół na zewnątrz „Naprawdę spanikowałam, kiedy dowiedziałam się, że przenieśli je na zewnątrz, ponieważ feromony emitowane przez te pszczoły są atrakcyjne dla innych pszczół miodnych, które pochodzą z tego obszaru”.

  • Czytaj również: Miód i kurkuma. Naturalne leki na jesienne dolegliwości

Informacja o przewiezieniu pszczół na zewnątrz spowodowała, że Sarah skontaktowała się z Edwardem Morganem, pszczelarzem mieszkającym w Atlancie prosząc go sprawdzenie stanu pszczół. Morgan i ponad 20 innych osób z Metro Atlanta Beekeepers Association pospieszyli na lotnisko. Niestety przybyli za późno.
„To druzgocące zobaczyć tak wiele zmarłych pszczół”, powiedziała stacji radiowej WABE Julia Mahood, mistrz pszczelarzy z Georgii. „Tylko widzieliśmy stosy martwych pszczół, które nie miały szans na przeżycie, ponieważ były pozostawione na zewnątrz bez jedzenia i właściwie zgubiły się w maszynerii Delty”.

 

W wywiadzie dla The New York Times, McElrea powiedziała, że mieszkańcy Alaski w coraz większym stopniu polegają na imporcie pszczół w celu zapylania upraw przed wiosennymi i jesiennymi zbiorami. „Ludzie nie pojmują, jak zależni jesteśmy jako gatunek od pszczół miodnych w celu zapylania”, dodając, że to co się wydarzyło w Atlancie to „absolutna tragedia”.

W e-mailowym oświadczeniu dla agencji Associated Press rzeczniczka Delta Catherine Morrow powiedziała, że linia lotnicza „została poinformowana o sytuacji związanej z wysyłką i szybko zaangażowała odpowiednie zespoły wewnętrzne do oceny sytuacji. Podjęliśmy natychmiastowe działania w celu wdrożenia nowych środków, aby zapewnić, że zdarzenia tego rodzaju nie wystąpią w przyszłości.”

Linie lotnicze Delta przeprosiły za „niefortunną sytuację”.

Pyłek pszczeli – właściwości i zastosowanie

 

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię