Jak poranna rutyna wspomaga produktywność?

Każdy posiada jakąś poranna rutynę, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy też nie. Jednak bycie bardziej świadomym tego, jak zaczynasz dzień, może zapewnić Ci sukces zawodowy i poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne.

Kurtis Hanni jest trenerem finansowym i dyrektorem finansowym w Cowan Group Engineering z ponad 10-letnim doświadczeniem w finansach. Jak twierdzi, jego sukces nie byłby możliwy bez starannie opracowanej porannej rutyny„Patrzę wstecz i kręcę głową na to, kim byłem w przeszłości […] pełnienie funkcji nadzorczych zmusiło mnie do tego, bym był skuteczny, zdałem sobie sprawę z siły rutyny i tego, jak naprawdę może ona pomóc ci osiągnąć sukces”.

Nie jest to odosobniony pogląd, według niedawnej ankiety przeprowadzonej przez firmę ubezpieczeniową Cinch Home Services, wysoce produktywni ludzie są o 92% bardziej skłonni do porannej rutyny. Ludzie sukcesu, tacy jak Shonda Rhimes, Mark Cuban i Oprah Winfrey, posiadają swoje poranne rutyny, które zapewniają im efektywny dzień pracy.

Chociaż wspomniany Kurtis Hanni ma aż 12 rzeczy, które robi każdego ranka, aby mieć bardziej produktywny dzień, te 4 rzeczy uznał za najważniejsze:

1. Nie dotykaj telefonu

Tak łatwo jest nam już zaraz po przebudzeniu sprawdzić nasze telefony komórkowe, niezależnie od tego, czy chodzi o sprawdzanie e-maili, czy scrollowanie mediów społecznościowych. Nawet nie zdając sobie z tego sprawy, spędzamy z telefonami więcej czasu niż faktycznie zamierzamy, pozostawiając sobie mniej czasu na ważniejsze czynności. Jak mówi Hanni – „Dla mnie mój telefon był moją największą rozrywką […] Obudziłem się, natychmiast chwyciłem telefon i zdałem sobie sprawę, że minęło tyle czasu, że nie mam czasu na robienie ważnych rzeczy, takich jak ćwiczenie, wyprowadzanie psa itp.”

Badanie przeprowadzone przez Cinch wśród ponad 1000 osób wykazało, że 49% sprawdza swoje telefony po przebudzeniu. Prawie połowa (2 z 5) tych osób zgłosiła wyższy poziom stresu i podobnie 53% osób, które najpierw sprawdzają telefon, twierdzi, że doświadcza niskiej produktywności.

 

2. Zastanów się, za co jesteś wdzięczny

Rozpoczęcie dnia z wdzięcznością może pomóc nie tylko poczuć się lepiej emocjonalnie, ale i fizycznie. Według danych towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych „postawa wdzięczności” może zmniejszyć ryzyko chorób serca, zminimalizować stres i ryzyko wystąpienia depresji, poprawić relacje, wzmocnić układ odpornościowy, a nawet pomóc lepiej spać. Hanni praktykuje prowadzenie dziennika, pisanie afirmacji i zastanawianie się nad dobrymi rzeczami, przygotowując się do dnia pracy – „Pomocne jest po prostu ustawienie dobrego nastroju już wcześnie rano, ponieważ naprawdę łatwo jest zniechęcić się przez cały dzień, jeśli zacząłeś myśleć o czymś negatywnym”.

3. Spisanie swoich priorytetów

Łatwo zapomnieć o zadaniach, które musimy wykonać, gdy w ciągu dnia pojawiają się inne obowiązki i rozpraszacze. Planowanie listy rzeczy do zrobienia od najważniejszych do najmniej ważnych to świetny sposób na zachowanie porządku i bycie na bieżąco. Według firmy Trafft zajmującej się oprogramowaniem do planowania , jeśli spędzisz 12 minut na planowaniu dnia, zaoszczędzisz do 2 godzin czasu, który w innym przypadku zostałby zmarnowany.

Hanni twierdzi, że ustalając priorytety każdego dnia, zamiast „pozwalać, aby dzień pracy decydował o tym, co zamierza zrobić”, sam stał się bardziej produktywny przejmując kontrolę – „Uważam, że łatwo się rozpraszam. Wchodziłem do pracy i po prostu rzucałem się w ‘wir’, robiłem to, co przede mną. A potem dochodziłem do czwartej godziny, i zdałem sobie sprawę, że nie zrobiłem tego, na co miałem wyznaczony wcześniej czas. Więc teraz najpierw wykonuję najtrudniejsze lub najważniejsze zadania.” Hanni przekonuje również, że pomogło mu to ograniczyć zwłokę i ociąganie się – „Powstrzymałem się od odkładania zadań na koniec dnia, ponieważ przez połowę czasu odkładałem to tylko dlatego, że nie chciałem tego robić”.

4. Zaplanuj kolejny dzień już wieczorem

Według Hanni’ego nadanie tonu porannej rutyny tak naprawdę zaczyna się poprzedniego wieczoru. Jak twierdzi, przeglądając swój harmonogram, planując ubranie lub pakując torbę do pracy poprzedniego wieczoru, można wyeliminować większość stresu związanego z porannymi przygotowaniami. Hanni zapewnia, że ​​nawet jeśli nie masz czasu na robienie tych wszystkich rzeczy, wysiłek, aby świadomie planować swój dzień, jest częścią „dbania o siebie”. Jak przekonuje – „Łatwo dać się zastraszyć rutyną. Nie zacząłem tego robić z dnia na dzień. Zacząłem od jednej lub dwóch rzeczy i z czasem budowałem swoją rutynę. W niektóre dni zajmowało mi to 30 minut, w inne dni mogło zająć nawet półtorej godziny. Ale wszystko sprowadza się do samodoskonalenia i dbania o swój umysł i ciało. Chodzi o upewnienie się, że pierwszą rzeczą, którą robisz po przebudzeniu, jest przygotowanie się na sukces”.

7 błędów, które wyniszczają związek

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię