Herbata czarna – właściwości, działanie i przepisy

Herbata czarna z pewnością jest jedną z najpopularniejszych herbat na świecie.

Towarzyszy ona nam w codziennym życiu – podczas śniadania, pracy, itp. Niewiele z nas zdaje sobie jednak sprawę, skąd ona tak naprawdę pochodzi. Głównym krajem pochodzenia są Chiny, chodź w niektórych źródłach możemy odczytać, że pochodzi ona również z Indii, Sri Lanki czy też Wietnamu.

Bez względu na kraj pochodzenia czarnej herbaty ma ona zazwyczaj te same właściwości. Działa ona przede wszystkim korzystnie na nasze zdrowie. Regularne picie czarnej herbaty może spowalniać proces starzenia się organizmu, reguluje poziom cholesterolu we krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, a także może chronić przed miażdżycą i namnażaniem się komórek nowotworowych.

Przy zatruciach pokarmowych możemy użyć jej, jako środek łagodzący ból. Ma ona także właściwości odkażające. Dodatkowo ta herbata pobudza nas i wspomaga koncentrację. Podobną właściwość ma kawa, więc czarną herbatę możemy potraktować, jako jej alternatywny zamiennik. Jest ona również stosowana przy przeziębieniach, ze względu na jej działanie rozgrzewające.

Parzenie czarnej herbaty jest bardzo prostym procesem. Ważne jest jednak, aby sprawdzić, z jakim rodzajem tej herbaty mamy do czynienia i ile czasu powinniśmy ją zaparzać. Zazwyczaj jest to od 2 to 5 minut, ale istnieją również herbaty ekspresowe. Takie herbaty parzy się znacznie krócej, ponieważ susz zawarty w nich jest znacznie bardziej rozdrobniony, przez co herbata zaparza się szybciej.

Aby zaparzyć czarną herbatę wystarczy włożyć torebkę z herbatą lub nasypać pół łyżeczki sypanej do kubka i zalać gorącą wodą, a po odpowiednim czasie ją wyciągnąć / odcedzić. Dodatkowo możemy dodać miód, cukier lub cytrynę dla smaku.

Mimo wielu zalet, jakie posiada czarna herbata ma ona również swoje wady i przeciwskazania do picia jej. Przez jej właściwości pobudzające niewskazane jest picie jej wieczorami, ponieważ może powodować to bezsenność. Nie powinniśmy pić jej w dużych ilościach, jeśli jesteśmy posiadaczami bardzo wrażliwego żołądka i układu pokarmowego. Nie powinna być spożywana także przez osoby z anemią, ponieważ może ona blokować przyswajanie żelaza, a przy tej chorobie jest to niewskazane. Jeśli pijemy jej za dużo może ona spowodować u nas zawroty głowy i kołatanie serca.

Herbata zielona – właściwości, działanie i przepisy

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię