Szósty unijny pakiet sankcji wobec Rosji. Polska zgłasza poprawki

Polska zgłosiła poprawki do szóstego unijnego pakietu sankcji wobec Rosji, który wczoraj opublikowała Komisja Europejska.

Obecnie toczą się wśród krajów członkowskich negocjacje i jeszcze dziś wieczorem ma dojść do spotkania ambasadorów unijnych państw. Jutro natomiast planowane jest zatwierdzenie restrykcji.

W najnowszym pakiecie Komisja zaproponowała między innymi wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy, a na zakup produktów rafineryjnych – do końca roku. W pakiecie jest też odłączenie od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT kolejnych rosyjskich banków, w tym największego – Sbierbanku. Szczegóły polskich poprawek poznała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Polska przede wszystkim chce skrócenia okresów przejściowych na import ropy i produktów ropopochodnych. Podkreśla, że jeśli jakieś kraje otrzymają zgodę na to, by przez dłuższy czas kupować rosyjską ropę, to powinny płacić podatki od importu. Na razie Komisja zaproponowała specjalne potraktowanie uzależnionych niemal w całości od dostaw z Rosji Węgier i Słowacji, ale o wydłużone okresy przejściowe upomniały też Czechy i Bułgaria.

 

Ponadto Polska domaga się określa harmonogramu rezygnacji z zakupów rosyjskiego gazu. „Otwieramy nową dyskusję w Unii na ten temat” – usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka od jednego z dyplomatów. Drugi z rozmówców przyznał, że wstrzymanie przez Unię zakupów gazu z Rosji będzie bardziej dla niej bolesne, bo musiałaby budować nową infrastrukturę i szukać nowych rynków zbytu.

Warszawa chce też odcięcia od SWIFT Gazprombanku, który obecnie wymusza na unijnych firmach zapłatę w rublach za surowiec. Polska domaga się również rozszerzenia sankcji w sektorze morskim i drogowym, a także rozszerzenia restrykcji dotyczących usług.

IAR

Z Rosji uciekło ponad 300 tys. osób. Oficjalnie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię