Policja rozbiła gang handlarzy bronią; zatrzymano 82 osoby

Polska policja we współpracy z Europolem rozbiła gang handlarzy bronią. W akcji, w której w różnych miejscach Polski uczestniczyło ponad tysiąc funkcjonariuszy, zatrzymano 82 osoby.

Policjanci zabezpieczyli 250 jednostek broni palnej różnego rodzaju i kalibru – w tym broń myśliwską i broń krótkąbojową – oraz kilka tysięcy sztuk amunicji znalezionych w około 300 przeszukanych miejscach. Zatrzymanym prokuratura przedstawiła łącznie ponad 100 zarzutów. Dziewięć osób trafiło do aresztu.

Dziennik regionalny „Express Ilustrowany” informuje, że gang działał na terenie województw łódzkiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Na trop zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem bronią palną, wpadli policjanci z Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Łodzi.

 

Rozpracowanie grupy trwało dwa lata.
„Z zebranych w śledztwie informacji wynika, że przemycona broń z Niemiec, Francji, Belgii, Czech i Holandii trafiała do Polski i tu była sprzedawana. Według funkcjonariuszy członkowie grupy przerabiali również broń w taki sposób, że stawała się ona bronią palną i możliwe było strzelanie z niej ostrą amunicją. Z ustaleń wynikało, że jeden z podejrzanych przebywa w Holandii, skąd może nadzorować całą strukturę grupy. Dlatego też, aby zatrzymać wszystkich podejrzanych jednocześnie, policjanci CBŚP i prokuratorzy ściśle współpracowali ze służbami holenderskimi, przy wsparciu funkcjonariuszy Weapons & Explosive przy Europolu” – pisze „Express Ilustrowany”.

W akcji na terenie Polski uczestniczyli funkcjonariusze z zarządów terenowych CBŚP, Wydziału do zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej i Aktów Terroru CBŚP, Komendy Stołecznej Policji i Komend Wojewódzkich Policji, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Łodzi, Wrocławia, Kielc, Radomia, Olsztyna i Katowic, a także funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Wspierali ich przedstawiciele Europolu, którzy wzięli udział w zatrzymaniu dokonanym w Niderlandach.

„Express Ilustrowany” informuje, że zarzuty, które przedstawiono zatrzymanym w Łódzkim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi, dotyczą głównie posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia, ich wytwarzania, przerabiania i udostępniania, a także posiadania materiałów wybuchowych. Ponadto wśród zatrzymanych jest 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, z których dodatkowo 2 podejrzanym grozi odpowiedzialność za kierowanie tym gangiem. Jednej osobie przedstawiono zarzut posiadania materiałów o treści pedofilskiej.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego zastosowano wobec 9 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 72 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Prokuratura Krajowa informuje, że śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

IAR

Kilka słów o tym, na co USA marnuje pieniądze

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię