Jak przygotować się do ewakuacji ze zwierzęciem?

Jeśli posiadasz zwierzęta domowe lub gospodarcze, przygotowując siebie i swoją rodzinę na wypadek sytuacji SHTF musisz również pamiętać o potrzebach i bezpieczeństwie swoich czworonogów.

Ich bezpieczeństwo i szansa na przeżycie zależą od ciebie. Jeśli możesz zawsze zabierz zwierzęta ze sobą. Jeśli ich ewakuacja jest niemożliwa nie zostawiaj ich w zamknięciu czy przywiązanych.

1. Zrób zapasy karmy dla zwierząt

Zapasy gromadź według tej samej metodologii, której używasz do gromadzenia zapasów żywności dla swojej rodziny. Zużywaj zapasy według daty przydatności. Pamiętaj o uzupełnianiu zapasów, tak aby wystarczyły na 30 dni.
Rozważ przepakowanie karmy w worki mylarowe, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia. W przypadku zwierząt gospodarskich rozważ hurtowe zakupy paszy lub siana.

2. Miej plan stworzenia zapasów wody pitnej

W zależności od warunków, w których mieszkasz, zaplanuj wystarczającą ilość wody pitnej dla swoich zwierzaków. Czysta woda to podstawa przetrwania każdej żywej istoty.

3. Zwierzęta gospodarcze

Jeśli mieszkać w warunkach wiejskich pamiętaj o posiadaniu wystarczającej ilości paszy i siana dla zwierząt gospodarczych. Zaopatrz się również w poidła dla koni – zbiorniki na wodę, które mogą pomieścić nawet 100 galonów wody. Pamiętaj również, aby w nie zostawiać zwierząt przywiązanych czy zamkniętych w pomieszczeniach jeśli nie możesz ich ewakuować ze sobą.

4. Przechowuj leki i artykuły weterynaryjne

Jeśli twoje zwierzę ma szczególne potrzeby zdrowotne i wymaga leków na receptę, porozmawiaj z weterynarzem o zakupie awaryjnego zaopatrzenia – antybiotyki, leki, witaminy, leki na odrobaczenie i kleszcze. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w awaryjny spray antyseptyczny do ran.

 

5. Znajdź miejsca schronienia

Schroniska, Czerwony Krzyż, kościoły, pogotowia dla zwierząt. Jeśli mieszkać w obszarze miejskim sprawdź gdzie możesz uzyskać schronienie ze zwierzakiem. W wielu publicznych schroniskach i hotelach zwierzęta nie są akceptowane.

6. Trenuj swoje zwierzęta

Niezależnie od tego, czy jest to pies, kot, koza czy koń, każde zwierzę musi być dobrze wyszkolone, aby można je było transportować przy minimalnym stresie. Powinni być zaznajomieni ze skrzynią, kojcem, klatką lub przyczepą, do której zostaną przemieszczeni.

7. Wyrób dowód tożsamości

Zestaw dokumentów powinien zawierać aktualne zdjęcie każdego zwierzęcia domowego lub gospodarskiego. Musi również zawierać twoje imię i nazwisko oraz informacje kontaktowe, a także alternatywny kontakt na wypadek, gdyby nie można było cię znaleźć. Pamiętaj, aby podać wszelkie istotne szczegóły dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia i leków, których może potrzebować. Jeśli twoje zwierzę ma mikroczip, dołącz również tę informację. Trzymaj laminowaną, wodoodporną kopię przy zwierzęci – w obroży lub doczepioną do klatki, przyczepy.

8. Starsze zwierzęta domowe

W przypadku starszych psów czy kotów z problemami z poruszaniem się i szczególnymi względami zdrowotnymi warto pomyśleć o zainwestowaniu w specjalną przyczepkę, wózek spacerowy lub wózek rowerowy, aby pomóc w poruszaniu się zwierzaka w sytuacji awaryjnej.

9. Opracuj system pomocy sąsiedzkiej

Planuj z sąsiadami, przyjaciółmi lub krewnymi, aby upewnić się, że ktoś jest dostępny do opieki lub ewakuacji zwierząt domowych, jeśli nie możesz tego zrobić.

10. Zwierzęcy zestaw Bug Out

Zestaw Bug Out ze sprzętem odpowiednim dla zwierząt. Zapasowa uprząż, smycz, naczynia z jedzeniem i wodą oraz trzydniowy zapas jedzenia i wody powinny być przygotowane i gotowe do zabrania wraz twoim plecakiem ewakuacyjnym.

Czy psy płaczą?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię