Popełniasz ten błąd? To może się skończyć tragicznie!

Podczas gdy pozytywne nastawienie może pomóc każdemu z nas radzić sobie z trudnymi chwilami i sytuacjami w życiu, toksyczna pozytywność działa dokładnie odwrotnie.

Optymistyczne nastawienie do życia i pozytywne myślenie jak najbardziej nam służą. Ale przedobrzenie z pozytywnością prowadzi do odrzucenia, zignorowania realiów, a nawet przekłamywania naszych własnych emocji. Bo kiedy życie wymusza na nas radzenie sobie z bolesnymi emocjami, wtedy musimy zacząć być szczerzy z istniejącą sytuacją.

 

Tak jak nadmiar pozytywności jest niedobry dla nas samych tak samo nie służy w kontaktach z innymi. Toksyczna pozytywność odbiera okazywanie autentycznego wsparcia osobom, które naprawdę potrzebują porady i wsparcia. Osoby te mogą popaść nawet w depresję sądząc, że ich uczucia są ignorowane i nie brane poważnie.

Toksyczna pozytywność doprowadza pozytywne myślenie do skrajności. Kiedy wkraczamy w krąg toksycznej pozytywność reagujemy na cierpienie fałszywymi zapewnieniami, a nie empatią.

Kiedy dochodzi do toksycznej pozytywności?

Toksyczna pozytywność zachodzi kiedy:

 • Ukrywamy, jak naprawdę czujemy się emocjonalnie.
 • Odrzucamy uczucia, które nie są pozytywne.
 • Czujemy wstyd, gdy mamy negatywne emocje.
 • Skupiamy się na pozytywnych aspektach bolesnej sytuacji.
 • Nie pozwalamy nikomu zobaczyć nas kiedy jesteśmy nieszczęśliwi, pokazując jedynie optymistyczną wersję nas.
 • Łatwo irytują nas ci, którzy walczą o pozytywne nastawienie.
 • Zawstydzamy innych za pokazywanie słabych punktów.
 • Często mówimy do innych, aby po prostu sobie z problemem poradzili i reagujemy złością kiedy tego nie robią.
 • Mamy trudności z zakończeniem związków czy projektów nawet wtedy kiedy wiemy, że nie ma sensu dalsze brnięcie.
 • Często używamy zwrotów takich jak mogłoby być gorzej.
 • Po doświadczeniu jakiejś straty mówienie sobie, że nic nie dzieje się bez powodu.
 • Odpędzamy problemy zamiast stawiania im czoła.

 

Dlaczego toksyczna pozytywność jest szkodliwa?

Oderwanie od rzeczywistości, ignorowanie własnych i innych emocji to tylko niektóre z szkodliwych skutków toksycznej pozytywności. Toksyczna pozytywność również

1. Zawstydza – negując ich uczucia toksyczna pozytywność mówi ludziom, że ich uczucia są nieprawidłowe.

2. Powoduje poczucie winy – jeśli na problemy w życiu nie reaguje pozytywnie to znaczy, że robisz coś złego, gdyż jedyną prawidłową reakcją jest pozytywizm.

3. Unika prawdziwych reakcji ludzkich – nad wyraz pozytywny mechanizm obronny prowadzi do odrzucania kłopotliwych uczuć, ignorowania własnych emocji.

4. Wstrzymuje rozwój – poprzez fałszywą ochronę przed wszystkim co negatywne prowadzi do unikania i uczenia się naszych uczuć i reakcji na bolesne doświadczenia zachodzące w życiu.

Jak uniknąć toksycznego pozytywnego nastawienia?

Według ekspertów pierwszym krokiem jest zbudowanie w sobie zdrowszego, bardziej wspierającego siebie podejścia do swoich emocji, uczuć i sytuacji. Psychoterapeuci zalecają:

1. Zarządzaj negatywnymi emocjami, ale nie zaprzeczaj im. Negatywne emocje mogą powodować stres, gdy są niekontrolowane, ale mogą również pomóc w lepszym poznaniu samego siebie i prowadzić do korzystnych zmian w życiu.

2. Bądź realnie nastawiony do tego co powinieneś czuć. Kiedy znajdujesz się w stresującej sytuacji, normalne jest, że czujesz się zestresowany, zmartwiony, a nawet przestraszony. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Skoncentruj się na dbaniu o siebie i podejmowaniu kroków, które pomogą w rozwiązaniu problemu, poprawią twoją sytuację i zmniejszą stres.

3. W porządku jest czuć więcej niż jedną rzecz. Jeśli stajesz przed wyzwaniem, możesz czuć się zdenerwowany przyszłością, podjęciem specyficznych kroków, odbyciem czekających cię rozmów, itd. Twoje emocje będą tak złożone, jak sytuacja, w której się znajdujesz.

4. Skoncentruj się na słuchaniu innych i okazaniu wsparcia. Kiedy ktoś wyraża trudną emocję, nie rzucaj p toksycznymi frazesami. Zamiast tego daj tej osobie znać, że to, co czują, jest normalne i że jesteś dla tej osoby.

5. Zwróć uwagę, jak się czujesz po śledzenie „pozytywnych” czy też „inspirujących” kont w mediach społecznościowych. Mogą one początkowo służyć jako źródło natchnienia i uniesienia, ale zwracaj uwagę na to, jak się czujesz po obejrzeniu i interakcji z takimi treściami. Jeśli po obejrzeniu postów „podnoszących na duchu” pozostaniesz w poczuciu wstydu lub winy, może to być spowodowane toksyczną pozytywnością. W takich przypadkach rozważ ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych.

Przetrwanie trudnych czasów z pozytywnym nastawieniem jest ważne, ale ważne jest również, aby umieć wytyczyć granicę między optymizmem, a odrzucaniem uczuć i nie radzeniem sobie z zaistniałymi w życiu sytuacjami. W razie wątpliwości warto udać się do terapeuty. To nie wstyd prosić o pomoc

Chcesz być szcześliwa i spełniona? Wyeliminuj z życia te nawyki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię