Czwarta władza. Co nią określamy i skąd się wzięła?

Czwarta władza – tym terminem określa się wszelkie wolne media w państwach demokratycznych.

Obok władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej jest jedną z najsilniej działających na społeczeństwo. Są to wszystkie środki masowej komunikacji oraz przekazu społecznego tzw. media masowe. Bez wątpienia odgrywają one ogromną rolę w systemie biorąc udział w bezpośrednim kształtowaniu się społeczeństwa i polityki. Pozwalają również kontrolować pozostałe władze pod kątem nadużyć korupcji lub innych przestępstw.

 

Początki powstania czwartej władzy

Termin “czwarta władza” pochodzi z XIX w. Początkowo mediami masowymi była jedynie prasa. Wynalazł ją w XVII w. Johan Carolus, niemiecki drukarz i księgarz. Następnym środkiem społecznego komunikowania o szerokim zasięgu były audycje radiowe. Nadawano je regularnie od 1920 r. Do tego grona, w 1936 r. dołączyła telewizja. Pierwsze programy były czarno-białe. Zmieniło się to w 1973 r. gdy zaczęto nadawać w kolorze. Pod koniec XX w. pojawił się kolejny składnik czwartej władzy czyli internet. Ten ostatni jest najszybciej rozwijającą się gałęzią środków masowego przekazu.

Zadaniem wolnych mediów jest rzetelne przekazywanie wszelkich informacji, o tym co aktualnie dzieje się w kraju i na świecie. Media masowe potrafią wywoływać w społeczeństwie określone emocje, zachowania oraz uczucia, kreując określone wzorce postępowania. W ten sposób są w stanie kształtować masową kulturę. Niewątpliwie przyczynia się do tego ogromny zasięg i bardzo szybki przepływ informacji.

Niezależność wolnych mediów

Wolność prasy i wypowiedzi została zagwarantowana przez konstytucję z 1997 r. Oznacza to iż wolne media są niezależne ekonomicznie oraz wolne od cenzury i wpływów prawnych. Niestety rządy próbują za wszelką cenę ograniczyć tą niezależność. Używają do tego przeróżnych metod, jak kontrola treści lub zajmowanie nakładów. Na szczęście istnieją organizacje pozarządowe które dbają o to by prawa czwartej władzy nie były łamane. Przedstawiciele czwartej władzy winni są też kierować się kartą etyczną mediów, podpisaną w 1995 r., mającą zapewnić odbiorcą rzetelność i wiarygodność przekazywanych informacji. Nam pozostaje wierzyć że każdy dziennikarz dokłada wszelkich starań aby przekazywać tylko i wyłącznie prawdziwe informacje, działając w zgodzie z własnym sumieniem.

Jak zablokować osobę na kanałach YouTube i YouTube Studio?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię