Przepis na nalewkę pokrzywową

Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica) jest rośliną z rodziny pokrzywowatych. Rośnie na wszystkich kontynentach Półkuli Północnej, sprowadzona została także na inne kontynenty.

Pokryta jest parzącymi włoskami. Jako pospolity chwast rośnie w pobliżu domostw, pastwisk, polan, a także w pobliżu rzek i jezior. Ze względu na właściwości lecznicze od dawna pozostaje w kręgu zainteresowania medycy ludowej.

Niezwykłe właściwości pokrzywy zwyczajnej

Pokrzywa jest niezastąpioną skarbnicą związków aktywnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawiera wiele witamin, soli mineralnych i mikroelementów. Stosowana jest w celu: obniżenia poziomu cholesterolu, mocznika chlorku sodu, ciśnienia krwi, łagodzenia bólu i stanów zapalnych, stanów alergicznych.

Jak zbierać

Sezon zbiorów rozpoczyna się wczesną wiosną, gdy liście są już dobrze wykształcone. Natomiast zakończyć powinny się zanim roślina zakwitnie. Aby uniknąć poparzenia, ścinamy całe pędy, a następnie pozostawiamy je, aż nieco zwiędną i stracą właściwości patrzące. Pamiętajmy, aby nigdy nie zbierać pokrzyw rosnących przy drogach, ani z innych miejsc zanieczyszczonych.

Właściwości zdrowotne nalewki

Stosowanie nalewki zalecane jest nie tylko w celach leczniczych, ale także w profilaktyce. Najczęściej stosuje się 1-3 łyżeczki do herbaty dziennie. Skutecznie poprawia pracę wątroby i trzustki, działa moczopędnie i redukuje nadmierną potliwość. Oczyszcza organizm z toksyn. Nalewkę można stosować także zewnętrznie. Warto dodać do niewielką ilości do szamponu lub odżywki do włosów.

Przepis

Składniki:

  • 1/2 kg świeżych pokrzyw
  • 1l czystej wódki

Przygotowanie:
1. Pokrzywy sparzyć wrzącą wodą.
2. Posiekać pokrzywy tak, aby puściły sok.
3. Wrzucić pokrzywy do słoja o odpowiedniej pojemności. Zalać wódką. Słój przykryć.
4. Pozostawić w ciemnym miejscu, o temperaturze pokojowej, przez 2 tygodnie.
5. Przecedzić nalew przez sito i pozostawić pod przykryciem, do wyklarowania się nalewka.
6. Nalewkę zlać ostrożnie znad osadu, przelać do butelek.
7. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Przeciwwskazania

Ze względu na zawartość alkoholu nalewka nie jest wskazana dla dzieci i kobiet w ciąży. Nie mogą jej także stosować osoby uzależnione od alkoholu lub uczulone na jakikolwiek składnik.

Nalewka jest bardzo łatwa w przygotowaniu i nie wymaga dużego wkładu pracy. Potrzebujemy tylko odrobinę cierpliwości w oczekiwaniu na przygotowanie. Ze względu na wszechstronne właściwości prozdrowotne, warto pokusić się o jej przygotowanie.

Nalewka z kawy

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię