„Złoty sposób” na recesję – skusisz się?

Wydarzenia ostatnich lat – pandemia Covid-19 oraz konflikt zbrojny w Ukrainie istotnie przyczyniły się do zmian w sytuacji gospodarczej na świecie.

Wielu z nas zastanawia się jak w tym niepewnym czasie chronić swoje oszczędności przed szalejącą inflacją. Do niedawna upatrywano okazji w nieruchomościach, jednak po wzrostach stóp procentowych jak również szaleństwo na rynku kupna – sprzedaży powodują że zakup domu lub mieszkania nie wydaje się być już idealną lokatą kapitału. Czy alternatywą może być inwestycja w złoto?

 

Historia pokazuje, że ten wyjątkowy kruszec niejednokrotnie stanowił zabezpieczenie przed utratą majątku. Doświadczeni inwestorzy i ekonomiści są zdania, że każdy powinien w swoim zdywersyfikowanym portfelu posiadać trochę złota. Portfolio inwestycji musi być jednak zróżnicowane – nawet złoto nie jest pozbawione ryzyka utraty wartości. Jeśli przyjrzymy się danym z ostatniego dziesięciolecia, cena jednej uncji złota wahała się między 1 a prawie 4 tysiącami USD. Z tego powodu uznaje się, że złoto stanowi raczej długoterminową ochronę kapitału, np. na emeryturę, aniżeli krótkotrwałą inwestycję nastawioną na szybki zysk.

Inwestujący w złoto mają do wyboru jego formę fizyczną lub papierową. Fizyczna forma oznacza złoto w sztabkach, bądź złotych monetach, które można przechowywać na własną odpowiedzialność lub w specjalnych skrytkach. Ta forma jest zdecydowanie bardziej namacalna i daje niedoświadczonemu inwestorowi poczucie bezpieczeństwa, ale zdecydowanie trudniej jest ją upłynnić, czyli sprzedać. W przypadku kupna i sprzedaży złota fizycznego obowiązuje tzw. spread, czyli podobnie jak w przypadku wymiany walut, cena za którą kupimy kruszec jest wyższa od tej, z którą możemy go sprzedać. Nie mamy także możliwości sprzedania części sztabki.

 

Bardziej elastyczne, a także tańsze jest złoto papierowe – czyli kontrakty zawierane w oparciu o cenę złota fizycznego na rynkach światowych. W tym przypadku kupujemy na przykład tzw. ETF czyli papier wartościowy, którego wartość wzrasta gdy cena złota rośnie i maleje, gdy spada. Transakcji możemy dokonywać samodzielnie, bez wychodzenia z domu.

W okresie zbliżającej się recesji i trudniejszych warunków gospodarczych niż w ostatnich latach prosperity, złoto wydaje się być dobrą alternatywą dla lokat czy inwestycji w akcje. Kupując złoto, warto sprawdzić z jakiego źródła je nabywamy a także upewnić się, że posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. Tylko w ten sposób możemy zapewnić bezpieczeństwo naszych środków.

20 super łatwych sposobów na oszczędność

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię