Biały Dom popiera aplikację Finlandii i Szwecji do NATO

Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do NATO to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych.

Rzeczniczka prezydenta USA Jen Psaki oceniła, że chęć przystąpienia obu krajów do paktu jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Jen Psaki przypomniała, że Finlandia i Szwecja od dawna współpracują ze Stanami Zjednoczonymi w sferze militarnej. „Popieramy aplikacje Finlandii i Szwecji przystąpienia do NATO jeśli zdecydują się je złożyć” – powiedziała.

Pytana o możliwość uznania takiego kroku przez Moskwę za prowokację, Psaki przypomniała słowa prezydenta Finlandii, który ocenił, że chęć wstąpienia jego kraju do NATO jest bezpośrednim skutkiem działań Rosji. „NATO jest sojuszem obronnym, Finlandia i Szwecja są wartościowymi partnerami USA i NATO, są kwitnącymi demokracjami i współdziałają z NATO od lat” – mówiła Jen Psaki podkreślając, że ani Stany Zjednoczone, ani NATO, ani Finlandia i Szwecja nie maja wobec Rosji agresywnych zamiarów.

IAR

Ukraińcy deportowani do Rosji o torturach: „jakby przeniesiono nas do XVI wieku”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię