Choroby przenoszone przez kleszcze

1. Borelioza

Choroba ta jest przenoszona przez kleszcze jelenie – czarnonogie kleszcze (deer ticks -blacklegged ticks) we wschodnich Stanach Zjednoczonych. W zachodnich Stanach Zjednoczonych jest przenoszona przez kleszcza czarnogórskiego (western blacklegged tick) i kleszcza Gór Skalistych (Rocky Mountain wood tick).

Choroba ta jest wywoływana przez bakterię Borrelia, która jest zwykle przenoszona od zwierząt żywicielskich i objawia się rumieniem wędrującym – czerwonym pierścieniem czerwonej wokół skóry gdzie kleszcz ukąsił. Czerwony pierścień może być wypukły oraz bolesny przy dotyku. Dodatkowe objawy to gorączka, zmęczenie i bóle głowy. Nieleczona choroba może rozprzestrzenić się na układ nerwowy.

Regiony, w których najprawdopodobniej jest się narażonym na ukąszenie kleszczami przenoszącymi boreliozę to:

 • Południowy wschód
 • Stany północno-środkowe, w tym Minnesota i Wisconsin
 • Północna Kalifornia

Każdego roku do CDC zgłaszanych jest ponad 30 000 przypadków boreliozy, ale agencja uważa, że rzeczywista liczba przypadków jest 10 razy większa.

2. Gorączka plamista Gór Skalistych

Jest to ciężka choroba bakteryjna. Może nawet doprowadzić do śmierci. Wywołują ją bakterie Rickettsia rickettsii, które są przenoszone przez kleszcze Jest przenoszona przez kleszcze Gór Skalistych – Rocky Mountain wood tick, kleszcza amerykańskiego – American dog tick, kleszcza brązowego – Brown dog tick i inne.

Głównymi objawami gorączki plamistej Gór Skalistych są gorączka, bóle głowy, nudności i wysypka. Nazwa choroby pochodzi od tego, że została po raz pierwszy zidentyfikowana w rejonie Gór Skalistych oraz od ciemnoczerwonej plamistej wysypki, którą powoduje w pobliżu ukąszenia. Wystąpienie objawów może zająć do dwóch tygodni, ale wysypka zwykle pojawia się w ciągu czterech lub pięciu dni.

Gorączka plamista Gór Skalistych może powodować:

 • Niewydolność nerek
 • Zapalenie mózgu
 • Zapalenie płuc
 • Amputacja kończyn.

Każdego roku odnotowuje się ponad 3000 przypadków gorączki plamistej Gór Skalistych. Według CDC, pomimo nazwy, ponad 60 procent przypadków jest zgłaszanych w pięciu stanach poza Górami Skalistymi: w Północnej Karolinie, Tennessee, Oklahomie, Arkansas i Missouri. Występuje również w stanach na południowym wschodzie.

3. Babeszjoza

Babeszjoza to choroba przenoszona przez kleszcza jelenia – kleszcz czarnonogi (blacklegged tick). Występuje znacznie rzadziej niż choroba z Lyme lub gorączka plamista Gór Skalistych, ale jest także poważną chorobą. Niektóre z umiarkowanych objawów babeszjozy obejmują:

 • Gorączka
 • Dreszcze
 • Nudności
 • Bóle
 • Zmęczenie.

 

Ta choroba przenika do czerwonych krwinek i jeśli nie jest leczona wystarczająco długo, może zacząć niszczyć czerwone krwinki i powodować rzadką postać anemii. Według Departamentu Zdrowia Nowego Jorku może doprowadzić do niewydolności narządów, zakrzepów krwi lub śmierć.

Babeszjoza występuje najczęściej na północnym wschodzie, w stanach takich jak Nowy Jork i Connecticut. Każdego roku zgłaszanych jest około 1000 do 2000 przypadków.

4. Tularemia

Choroba ta jest przenoszona między innymi przez kleszcza amerykańskiego i kleszcza Rocky Mountain (American dog tick i Rocky Mountain wood tick). Może zarażać ludzi i zwierzęta oraz przenosić się z zakażonych zwierząt na ludzi. Ogólne objawy obejmują gorączkę, ból brzucha, zmęczenie i nudności. Inne objawy obejmują ból w klatce piersiowej, wrzody i zapalenie spojówek.

Przypadki tularemii odnotowano w każdym stanie kontynentalnym i na Alasce.

5. Ehrlichiosis

Ehrlichioza jest przenoszona przez kleszcza samotnej gwiazdy – Lone star tick, na południowym wschodzie i środkowym zachodzie. Ta choroba może powodować objawy, takie jak ogólny ból ciała, gorączka, ból brzucha, biegunka i wysypka. Objawy zwykle rozwijają się w ciągu 5 do 14 dni.

6. Anaplazmoza

Ta choroba jest przenoszona przez kleszcze jelenie -kleszcze czarnonogie (blacklegged tick). Anaplazmoza najczęściej występuje w tym samym regionie, co borelioza, czyli tereny północno-wschodnie i środkowy zachód USA. Główne objawy anaplazmozy to:

 • Gorączka
 • Silne bóle głowy
 • Bóle mięśni
 • Łagodna anemia.

Przypadki anaplazmozy wzrosły drastycznie z kilkuset przypadków w 2000 roku do przeszło 4000 w ostatnich latach. Wynika to po części z lepszego zrozumienia choroby, a także z rosnącej populacji kleszczy.

Proszek Dashamoola pomocny w walce z astmą. Oto jak go przygotować.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię