Babka jajowata – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Babka jajowata pochodzi z nabrzeży Morza Śródziemnego, dziko rośnie również w Polsce w terenach podmokłych. Roślina najlepiej rozwija się w dobrze nasłonecznionym terenie z dużą wilgotnością powietrza. Posiada charakterystycznie długie kwiatostany, które przypominają kłosy o jasnozielonej lub jasnożółtej barwie; posiada również wąskie lancetowate liście, które pokryte są włoskami.

Po przekwitnieniu rośliny można pozyskiwać jej małe, kilkumilimetrowe nasiona wraz z łuskami. Babka jajowata jest od wieków stosowana w ziołolecznictwie – głównie przez dużą zawartość błonnika. Pierwsze wzmianki o jej prozdrowotnych właściwościach spisane są w języku arabskim i perskim, pochodzą z ksiąg zioło leczniczych już z X wieku. Poniżej prezentujemy właściwości i zastosowanie babki jajowatej.

Skład

Nasiona babki jajowatej i ich łuski są cennym źródłem błonnika, zawierają również szereg prozdrowotnych składników docenianych w medycynie naturalnej i przemyśle kosmetycznym: antyoksydantów, śluzów, aukubiny, tłuszczów, protein, fitosteroli.

Właściwości prozdrowotne i lecznicze

Babka jajowata stosowana jest w różnych dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Jej małych rozmiarów nasiona pęcznieję w kontakcie z roztworami wodnymi i wytwarzają rodzaj śluzu, który zmiękcza masy zalegające w jelitach ułatwiając ich wypróżnienie. Z tej przyczyny babka jajowata polecana jest osobom zmagającym się z zaparciami oraz hemoroidami. Okazuje się równie skuteczna przy biegunkach, wcześniej wspomniany śluz posiada również właściwość wchłaniania wody i nadawania masie kałowej właściwej i gęstej konsystencji.

Zioło reguluje więc pracę jelit i cykl wypróżnień; pomaga organizmowi sprawniej i szybciej pozbyć się toksyn, szkodliwych substancji oraz metali ciężkich, które zalegają w jelitach, obciążają je i pogarszają funkcjonowanie całego organizmu.

Babka jajowata może stanowić cenne wsparcie przy odchudzaniu, jest to spowodowane zawartością błonnika, który stanowi aż 80% wszystkich związków zawartych w roślinie. Błonnik przyspiesza przemianę materii, spowalnia wchłanianie się węglowodanów, pęcznieje w żołądku co przedkłada się na uczucie sytości. Dzięki babce jajowatej walka ze zbędnymi kilogramami może stać się dużo łatwiejsza, wytwarzany przez nią, wspomniany wyżej śluz stanowi też warstwę ochraniającą ścianki jelit, co sprawia, że jest polecana także przy chorobach wrzodowych i polipach jelit. Dzięki niskiej zawartości węglowodanów babka jajowata może być z powodzeniem wykorzystywana w diecie ketogenicznej.

 

Zastosowanie

W aptekach i sklepach zielarskich można kupić sproszkowane nasiona lub całe wraz z łupinami. Można z nich przygotować prozdrowotny napar, aby to zrobić wystarczy 2-3 łyżeczki ziaren zalać wrzącą wodą i zaparzyć pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie napar należy jeszcze przecedzić aby później mógł go spożywać – najlepiej na czczo lub pomiędzy posiłkami. Babka jajowata może być również dodatkiem do sałatek, koktajli, deserów, stanowi też ciekawą alternatywę dla zagęszczania sosów i zup.

Dawkowanie

Wdrażając babkę jajowatą do naszej diety powinniśmy przestrzegać dawkowania – dozwolone jest stosowanie 5-10 łyżeczek do 3 razy dziennie. Przekroczenie tej dawki może zablokować jelita i spowodować bolesne zaparcia. Ziaren babki jajowatej nie powinno się również spożywać samodzielnie, zawsze powinny być zmieszane z płynem – jogurtem, wodą, mlekiem, sokiem. W regularnym spożyciu babki jajowatej należy pamiętać o przyjmowaniu właściwej ilości płynów.

Przeciwskazania i skutki uboczne

Ogólnie rzecz ujmując – babka jajowata jest bezpiecznym ziołem o wielu właściwościach zdrowotnych, z którego korzystać może większość osób. Odradza się jednak jej stosowanie w przypadkach niedrożności jelit, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, w patologicznym zwężeniu układu pokarmowego, oraz przy problemach z przełykaniem. Nie powinny jej stosować również osoby z niezdiagnozowanymi nudnościami i bólami brzucha. Łączenie stosowania babki jajowatej z lekami powinno być skonsultowane z lekarzem, podobnie też warto zasięgnąć opinii pediatry przed podaniem specyfiku dzieciom. Babkę jajowatą mogą przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Babka jajowata rzadko powoduje jakiekolwiek skutki uboczne jej stosowania. Jeżeli już występują, najczęściej związane są z przedawkowaniem i wiążą się z wzdęciami, uczuciem pełności w brzuchu oraz z zaparciami. Bardzo rzadko występuje alergia na sproszkowaną formę nasion, wówczas może wystąpić kaszel, katar, obrzęk powiek, oraz bóle brzucha i głowy.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię