Drzwi na Marsie? Robi się coraz ciekawiej! (VIDEO)

Czyżby na Marsie jednak istniało życie? 7-go maja tego roku łazik Curiosity wykonał zdjęcie na którym widać tajemnicze drzwi. Zjawisko rozpaliło wyobraźnie internautów. Czyżby fotografia była dowodem na obecność życia pozaziemskiego?

Strukturę przypominającą drzwi można dostrzec w dużym przybliżeniu, a i tak żeby ją zauważyć trzeba się mocno przypatrzyć. Domniemane drzwi są bez wątpienia niewielkiego rozmiaru.

 

Studząc emocje internautów, najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem zagadki jest po prostu szczelina w skałach. Otóż na Czerwonej Planecie istnieją znaczne różnice temperatur między nocą a dniem. W niektórych miejscach różnice wynoszą nawet sto stopni. Skały zwiększają swoją objętość pod wpływem ciepła, a nocą gdy chłodnieją to kurczą się. Powyższe zjawisko wywołuje w nich silne naprężenia, które prowadzą do pękania skał. Tak więc tajemnicze drzwi prawdopodobnie są tylko pęknięciem łudząco przypominającym drzwi.

W przeszłości na Marsie obserwowano już takie złudzenia optyczne jak skałę przypominającą wyglądem sześcian i wyglądającą jak szczur. W 1976 świat obiegła fotografia „Marsjańska Twarz”, która miała być dowodem na wizyty obcych cywilizacji na Planecie. Kontrowersyjna struktura okazała się zwykłym wzniesieniem. Tak więc nasz mózg lubi płatać figle i porównywać zjawiska do kształtów które zna. Naukowa nazwa tego zjawisko to pareidolia.

Ludzka wyobraźnia potrafi zaskakiwać. A więc nie zawsze ufaj temu co widzisz, bo może to być jedynie zwykłe złudzenie optyczne, które da się wytłumaczyć w racjonalny sposób.

Polska znika z turystycznej mapy świata?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię