Trujący bluszcz, dąb i sumak

Reakcja na skórze po kontakcie z trującymi roślinami

Niezależnie od tego gdzie planujesz spędzić czas na świeżym powietrzu warto podszkolić wiedzę na temat trzech trujących roślin: poison ivy, poison oak i poison sumac.

Wszystkie trzy wytwarzają olej o nazwie urushiol, na który prawie każdy jest uczulony. Olej powoduje swędzącą wysypkę skórną. W skrajnych przypadkach reakcja może przejść do anafilaksji. Zwykle wysypka z olejku urushiolowego trwa około pięciu do dwunastu dni, ale w skrajnych przypadkach może trwać miesiąc lub dłużej.

Poison ivy

Trujący bluszcz ma trzy listki i rośnie jak krzew lub winorośl. W zależności od pory roku liście trującego bluszczu mogą zmieniać kolor. Latem liście są zielone, wiosną czerwone, jesienią pomarańczowe lub czerwone. Trujący bluszcz ma również białe jagody.

Natychmiastowe umycie miejsc dotkniętym olejem mydłem i zimną wodą lub wcieranie alkoholu może pomóc w zapobieganiu reakcji. Balsam Calamine lub difenhydramina mogą pomóc złagodzić objawy. W skrajnych przypadkach odpowiednie mogą być kortykosteroidy stosowane na skórę lub doustnie. Środek ściągający zawierający octan glinu (taki jak roztwór Burowa) może również przynieść ulgę i złagodzić nieprzyjemne objawy wysypki.

Poison oak

Trujący dąb wygląda bardzo podobnie do trującego bluszczu z trzema listkami, ale końcówki ma zaokrąglone i rozmyte. Liście są również jaśniejsze na dole niż na górze. Krzew ma czasami białe lub żółte jagody. Rośnie głównie w zachodnich Stanach Zjednoczonych wzdłuż strumieni, na poboczach dróg

Poison sumac

Trujący sumak rośnie głównie w wilgotnych, bagnistych regionach. Trujący sumak rośnie jak wysoki krzew lub małe drzewo z opadającymi skupiskami zielonych jagód. Podczas gdy liście trującego bluszczu i trującego dębu mają zwykle trzy listki, czasami jest ich pięć, a nawet siedem, liście trującego sumaka mają 7–13 listków ułożonych parami.

 

W przypadku zetknięcia się z trującym dębem lub sumakiem:

  • Zastosuj kremy przeciw swędzeniu,
  • Użyj leków przeciwhistaminowych,
  • Weź kąpiel koloidalną z płatkami owsianymi,
  • Użyj zimnych okładów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię