Jak przygotować domowy szampon w kostce?

Szampony do włosów w kostce zyskują coraz większą popularność. Na rynku można znaleźć różne propozycje, ale wykonanie domowego produktu sprawia, że mamy świadomość, jakie składniki zostały wykorzystane do produkcji kosmetyku.

Po przygotowania szamponu warto zaopatrzyć się w dokładną wagę elektroniczną i najlepiej szklane naczynia. Przed przystąpieniem do pracy wszystkie używane naczynia i narzędzia należy zdezynfekować, najlepiej najpierw wyparzyć, a później zdezynfekować przy użyciu alkoholu izopropylowego. Istotne jest również użycie rękawiczek.

Przepis na szampon w kostce

Składniki:

  • 38 g SCI (Sodium Cocoyl Isethionate),
  • 15 g wody destylowanej lub ulubionego hydrolatu,
  • 10 g olejów oleju kokosowego, masła kakaowego, masła shea.
  • 16 g dowolnej glinki (najlepiej dostosowanej do problemu z włosami),
  • 20 g shikakai, henny, amli lub dowolnych wysuszonych i zmielonych na pył ziół,
  • 1 g olejków eterycznych lub ulubionego zapachu kosmetycznego.

 

Przygotowanie:

SCI, wodę lub hydrolat i oleje podgrzewamy w kąpieli wodnej. SCI można użyć w różnej formie. Najszybciej rozpuści się SCI w formie proszku, ale należy pamiętać, że pył powstający podczas samodzielnego mielenia jest wysoce drażniący. W związku z tym trzeba zachować wszelkie środku ostrożności – użyć maski na twarz, okularów i rękawic. Podczas przygotowywania należy przebywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie tej substancji w postaci makaroników, ponieważ wtedy nie ma drażniącego pyłu. Jednak zachowanie środków ostrożności jest równie ważne, jak w poprzedniej formie. Po rozpuszczeniu składniki tworzą klejącą maź, przypominającą kleik. Do oddzielnego pojemnika odmierzamy glinkę i shikakai, henny, amli lub zioła. Do innego pojemniczka odmierzamy olejki eteryczne. Podgrzewaną masę zdejmujemy z ognia. Ciągle mieszając dodajemy stopniowo jeden z wybranych przez nas produktów w proszku. Do momentu, kiedy będzie to możliwe mieszamy przy pomocy łyżki, a później przechodzimy do ugniatania rękoma, kiedy masa nie będzie już parzyć. Teraz możemy dodać olejki eteryczne. Kiedy stwierdzimy, że masa jest już wystarczająco dobrze wyrobiona przekładamy do wybranej przez nas foremki i mocno ugniatamy. Odstawiamy na chwilę, żeby masa zdążyła lekko stężeć. Kiedy będzie to już możliwe wyjmujemy z foremki i pozostawiamy na powietrzu do stwardnienia na 2 dni.

Jeśli zależy nam na tym, żeby produkt mógł mieć dłuższą datę przydatności warto zastanowić się nad użyciem konserwantów. Szampon ma częsty kontakt z wodą, w związku z tym w gotowym produkcie mogą rozwijać się bakterie i grzyby. Produkt bez konserwantów powinien być używany maksymalnie przez miesiąc. Jeśli nie jesteśmy w stanie zużyć produktu w tym czasie warto zmniejszyć proporcje.

Czy szampon w kostce ma szansę zastąpić klasyczną wersję w butelce?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię