Pierwsze zdjęcie czarnej dziury! Jest ogromna!

Łyżeczka herbaty waży 5 gramów, betonu: 11 gramów, ołowiu: 56,6 grama. Łyżeczka białego karła waży 500 ton, natomiast łyżeczka czarnej dziury waży nieskończoną ilość ton.

Czy możesz to sobie wyobrazić? To właśnie jest czarna dziura. Obszar w przestrzeni kosmicznej, z którego ze względu na nieskończenie wielką grawitację, nie może uciec żadna informacja, nawet światło.
Zdjęcie czarnej dziury

Wykonanie zdjęcia czarnej dziury jest zadaniem niezwykle trudnym, dlatego, że jej samej nie jesteśmy w stanie dostrzec. To, co widzimy to rozgrzany, świecący gaz znajdujący się w pobliżu. Stąd znany nam obraz czarnej kuli w otoczeniu świecącego pierścienia.

 

Po raz pierwszy zdjęcie czarnej dziury zostało wykonane przez naukowców z zespołu Event Horizon Telescope Collaboration w kwietniu 2019 roku. Przedstawia ono czarną dziurę, a właściwie jej cień, znajdującą się w centrum Galaktyki Messier 87, oddalonej od Ziemi o 55 milionów lat świetlnych od Ziemi. Masa tego obiektu to 6,5 miliardów mas Słońca!

Do wykonania zdjęcia posłużono się Event Horizon Telescope (ang. Teleskop Horyzontu Zdarzeń), składającym się z wielu teleskopów usytuowanych na całym świecie. Użyto 8 teleskopów, prowadzących obserwację w tym samym momencie. Pozwoliło to na uzyskanie niespotykanej rozdzielczości.

Dla porównania, użycie tej technologii pozwoliłoby osobie znajdującej się w Paryżu na odczytanie tekstu gazety, która jest w Nowym Jorku. Sfotografowana czarna dziura jest ogromna w porównaniu z najmniejszą znaną masą, która wynosi „zaledwie” 3 masy Słońca. Natomiast największy znany obiekt tego typu jest 66 miliardów razy cięższy niż Słońce.

Czarna dziura w Układzie Słonecznym

Naukowcy już od dawna zdawali sobie sprawę z tego, że gwiazdy naszej Galaktyki krążą wokół bardzo masywnego obiektu. Centrum Drogi Mlecznej i znajdująca się w nim czarna dziura Sagittarius A*, jest w Gwiazdozbiorze Strzelca, w odległości 27 900 lat świetlnych od Ziemi.

Badanie ruchu gwiazd pozwoliło wyznaczyć masę obiektu. Okazało się, że centralna czarna dziura to 4,33 miliona mas Słońca, a więc jest to supermasywny obiekt. Pierwszą fotografię Sag A* naukowcy wykonali za pomocą Event Horizon Telescope trzy lata po fotografii Messier 87. Zadanie było trudniejsze, ze względu na różnicę mas. Sag A* gazy okrążają w ciągu kilku minut, co powoduje, że ich jasność zmienia się bardzo szybko. Natomiast w wypadku Messier 87 trwa kilka tygodni.

Polska znika z turystycznej mapy świata?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię