Prosty przepis na pyszny i zdrowy kozi ser

Świeże kozie mleko uważane jest za eliksir zdrowia, jest to prawdziwe i naturalne lekarstwo na wszystkie choroby. Kozie mleko ma specyficzny smak, nie każdemu smakuje, nie każdy ma nawet możliwość wypicia go.

Nie tylko Kozie mleko jest uważane za napój prozdrowotny, pozostałe produkty, które są wytwarzane z koziego mleka również posiadają taką opinię. Dla tych, którzy nie mają możliwości pić regularnie koziego mleka zachęcam do zrobienia koziego sera.

Ser kozi, to tak naprawdę koncentrat mleka, kumuluje w sobie wszystkie wartości odżywcze, nie ma przy tym prawie w ogóle cholesterolu. Kiedy jest gotowany, to można go jeść bez obawy o swoją figurę.

Prosty przepis na pyszny i zdrowy kozi ser

Składniki:

Przygotowanie:
Do zrobienia koziego sera potrzebujemy najpierw twarogu. Z 5-6 litrów koziego mleka jesteśmy w stanie uzyskać 1 kg twarogu. Bakterie kwasu mlekowego stosowane w produkcji sera nie są dostępne w sprzedaży detalicznej, więc musimy sobie radzić z pomocą środków ogólnie dostępnych. Możesz włożyć do koziego mleka albo skorupę czarnego chleba albo łyżkę kefiru. Za kilka dni będziesz mieć surowiec do produkcji twarogu w postaci kwaśnego mleka. W słoiku kwaśne mleko powolutku ogrzewamy, im wolniej się je rozgrzewa, tym miększy będzie nasz twaróg. Aby osuszyć gotowy już twaróg, bierzemy durszlak lub sitko i wkładamy do niego gazę, najlepiej w 4 warstwach, gdy nadmiar cieczy się przesączyć zwijamy narożniki gazy i zawieszamy ją razem z twarogiem na jakimś pojemniku. Po jednej dobie cały nadmiar płynu zostanie usunięty.

Teraz już czas na przygotowania koziego sera. Przygotuj sobie rondel, następnie rozpuść w nim kostkę masła, ubij jajka dodając przyprawy, sól oraz sodę. Gdy wszystko znajduje się w jednym garnku mieszamy do uzyskania jednolitej masy i dodajemy na końcu wcześniej przygotowany twaróg. Całość delikatnie podgrzewamy nieustannie mieszając. Gdy masa osiągnie odpowiednią temperaturę to twaróg stanie się miękki i będzie się ładnie rozciągać – to znak ze nasz kozi ser jest już gotowy. W tej lekko płynnej formie wylewamy go do foremki, smarujemy olejem roślinnym i wkładamy do lodówki. Po kilku godzinach nasz swojski wyrób jest już gotowy, możesz cieszyć się i delektować pysznym, zdrowym kozim serem.

Jak zrobić nalewkę z czerwonej koniczyny? Prosty przepis!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię