Skąd tak naprawdę pochodzi sól himalajska

Od końca lat 2000 można zaobserwować wciąż rosnące zainteresowanie solą himalajską. Wszystko za sprawą prozdrowotnych właściwości które się jej przypisuje.

Używana jest do wyrobu lamp, posągów, talerzy, płytek ściennych a także soli kuchennej. Okazuje się że jej nazwa jest myląca gdyż nie wydobywa się jej w Himalajach. Skąd więc tak naprawdę pochodzi?

Sól himalajska, o dziwo wydobywana jest w Pakistanie, oddalonym o 300 km od Himalajów. Pracujący przy jej wydobyciu górnicy od wieków używają tych samych narzędzi takich jak wiertarki ręczne, kilofy czy proch strzelniczy. Sól himalajska to nic innego jak pozostałości z dna morskiego, które w tym rejonie skrystalizowało się 600 mln lat temu. Od białej soli morskiej odróżnia ją ciekawy, różowy kolor. Jednak pod względem odżywczym są one bardzo zbliżone.

 

Podobnie jak w przypadku soli morskiej, sól himalajska składa się w 98% z chlorku sodu. Pozostałe 2% to minerały np. potas, wapń, magnez. Taka mała zawartość minerałów sprawia iż mało prawdopodobne jest uzyskanie prawdziwych korzyści zdrowotnych. Mimo to wciąż rośnie liczba ludzi wierzących że sól himalajska jest po prostu zdrowsza. To z kolei przekłada się na jej dość wysoką cenę. Sól himalajska jest droższa od soli morskiej nawet 20 krotnie. Ciekawostką jest że pakistański górnik, wydobywający sól w tunelach o długości dochodzącej do 40 km, w temperaturze 18 stopni Celsjusza, przy użyciu prymitywnych narzędzi zarabia dziennie niecałe 10 dolarów. To niewiele więcej niż kilogram produktu.

Znajdująca się w regionie Pendżab w Pakistanie, kopalnia soli Khewra, produkuje większość soli himalajskiej na świecie czyli około 400 tys. ton rocznie. Po wydobyciu bloków na powierzchnię podlegają one selekcji. Te o pożądanym kształcie i odcieniu wysyłane są producentom wyrobów z soli himalajskiej.

W fabryce segreguje się je według rozmiarów i wagi. Następnie bloki poddawane są obróbce ręcznej bądź mielone w młynkach na sól kuchenną. Większa część produktów jest eksportowana głównie do zachodnich krajów. W krajach takich jak USA czy Wielka Brytania wciąż rośnie liczba entuzjastów zdrowotnych korzyści soli himalajskiej, pochodzącej tak naprawdę z Pakistanu.

Kultury rdzennych Amerykanów. Kim byli Indianie?

 

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię