Biały Dom: „Wierzymy w konsensus w sprawie Szwecji i Finlandii”

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre wyraziła przekonanie, że NATO osiągnie konsensus w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do paktu. W najbliższy czwartek prezydent Joe Biden spotka się w Białym Domu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinistö.

Biały Dom poinformował, że prezydent USA będzie rozmawiać z przywódcami Szwecji i Finlandii o akcesji tych krajów do NATO. Tematem spotkania ma być również – jak napisano w komunikacie – bezpieczeństwo Europy, wzmocnienie partnerstwa w kwestiach globalnych i wsparcie dla Ukrainy.

 

Pytana o sprzeciw Turcji wobec przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii, rzeczniczka Białego Karine Jean-Pierre powiedziała, że toczą się rozmowy w tej sprawie i przypomniała wypowiedzi sekretarza stanu Antony’ego Blinkena, który wyraził przekonanie, że Sojusz osiągnie konsensus.

Jean-Pierre wskazała także na wysokie poparcie dla przystąpienia do NATO w Szwecji i Finlandii oraz w całej Europie.

Jutro w Nowym Jorku odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych Antony’ego Blinkena i Turcji Mevlüta Çavuşoglu. Jednym z tematów rozmów ma być sprawa przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii.

IAR

USA ponownie wyślą wojska do Somalii

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię