Gdzie kończy się siła psychiczna a zaczyna wielkie „EGO”?

Silna psychika to cecha pożądana przez wielu z nas. Pomaga uporać się z przeciwnościami losu, odnaleźć się w nieprzewidzianych sytuacjach, znaleźć rozwiązanie nawet najbardziej skomplikowanych problemów.

Warto pracować nad sobą, by wzmacniać odporność psychiczną. Niestety łatwo jest ją pomylić z wybujałym ego, które zamiast ułatwiać życie może je bardzo utrudniać.

Jak je rozróżnić?

Wielkie ego nie pozwala na zaakceptowanie własnych słabości
Przyznanie się do błędu? Prośba o pomoc? Zaakceptowanie porażki? Ludzie z wybujałym ego nigdy nie zdecydują się na podobne kroki. Nie mogą pozwolić sobie na pogodzenie się z własnymi słabościami. Będą dążyć do wyznaczonego przez siebie celu za wszelką cenę i pomimo wszystko, nawet jeśli w połowie drogi zorientują się, że robią coś źle lub ścieżka, którą wybrali nie jest właściwa. W ich oczach rezygnacja lub zadeklarowanie porażki równoznaczne są z brakiem silnej woli.

Kiedy zdanie innych liczy się najbardziej

W związku z tym, że dla osób z wielkim ego niezwykle ważna jest opinia innych, będą one starać się nie dopuścić do powstania jakiejkolwiek rysy na swoim wizerunku. Oznacza to, że nigdy nie poproszą o pomoc, nawet będąc w podbramkowej sytuacji, ani nie okażą bólu lub strachu. Jeśli już popełnią jakiś błąd, ze wszystkich sił będą chciały ukryć go przed innymi. Nie dopuszczą do siebie myśli, że z każdej pomyłki można wyciągnąć wartościową lekcję na przyszłość. W pełni skupione będą za to na utrzymaniu nieskazitelnej opinii na swój temat.

Czym zatem charakteryzuje się osoba z silną psychiką?

Przede wszystkim nie poświęca tak wiele czasu i energii na budowanie pozorów wokół siebie. Jest pogodzona z myślą, że może ponieść porażkę i nie wstydzi się do tego przyznać. Chętnie korzysta z rad i pomocy osób bardziej doświadczonych w danym temacie. Nie uważa, że zna odpowiedzi na wszystkie pytania i nie zakłada, że jest nieomylna. Popełniony błąd traktuje jako okazję do nauki i sformułowania wniosków płynących z zaistniałej sytuacji. Wie też, kiedy się poddać, nie brnie bezsensownie w nieopłacalny biznes lub nieudany pomysł.

Pracując nad sobą warto pamiętać o tym, jakie różnice charakteryzują wielkie ego i siłę psychiczną, po to, by nie skręcić w niewłaściwą drogę prowadzącą ku frustracji i wyczerpaniu.

Jak ludzie sukcesu rozpoczynają dzień?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię