Najpiękniejsze miejsca na świecie – część 2

Nasza ostatnia lista najpiękniejszych miejsc na świecie była tylko początkiem pasjonującej podróży, być może poszukiwania inspiracji na wymarzone wakacje. Pora wyruszyć w dalszą podróż. Przedstawiamy kolejne piękne zakątki świata.

1. Wyspa Kotów (Cat Island), Bahamy

Wyspa Kotów to tajemnicza nirwana ukrywająca się na Bahamach. Słabo rozwinięta i poza głównym radarem szlaków turystycznych, Cat Island przyciąga kilometrami ścieżek przyrodniczych i cudownymi plażami z różowym piaskiem, które rozciągają się pod karaibskim słońcem.

2. Park geologiczny Zhangye Danxia (Zhangye Danxia Landform Geological Park), ​​Chiny

Wyraźne toczące się pasma pomarańczowego, kremowego, żółtego, brązowego i rdzawego koloru na postrzępionych górach sprawiają, że ta anomalia geologiczna wygląda jak psychodeliczna scena na Marsie.

3. Glencoe, Szkocja

Szkockie Highlands są wypełnione zadziwiająco malowniczymi dolinami, ale Glencoe jest prawdopodobnie najbardziej znanym i niesławnym z powodu brutalnej masakry w XVII wieku. Dziś dolina jest rajem dla wędrowców i alpinistów, miłośników whisky (w niewielkiej odległości od XIX-wiecznej destylarni Ben Nevis) i fanów Harry’ego Pottera, w pobliżu wiaduktu Glenfinnan, w czterech częściach o Harrym Potterze przejeżdżał pociąg parowy.

4. Koyasan, Japonia

Buddyjski mnich Kobo Daishi założył to górskie miasto-świątynie w 816 roku. Dziś święte i spokojne miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmuje ponad 100 świątyń, w tym główną świątynię Kongobuji, ze wspaniałymi wnętrzami ze złotymi liśćmi przedstawiającymi pory roku. W obrębie starożytnego kompleksu znajduje się mauzoleum i cmentarz otoczony lasem cedrowym, z uroczystymi olbrzymami liczącymi nawet 600 lat.

5. Morze Martwe (The Dead Sea)

Pomijając nazwę, Morze Martwe jest słonowodnym jeziorem, a do tego jednym z najbardziej słonych na świecie. Położone między Jordanią, Palestyną i Izraelem, w najniższym punkcie Ziemi, znane jest z pięknych, czystych i spokojnych wód (prawie 10 razy bardziej zasolonych niż ocean) i okolicznych formacji mineralnych, piaszczystych plaż, rezerwatów przyrody, naturalnych basenów i wodospadów.

6. Park Narodowy Zion (Zion National Park), Utah

Wspaniałe klify z piaskowca Navajo, tęczowe kaniony i niesamowita różnorodność biologiczna sprawiają, że Zion jest jednym z najpopularniejszych parków narodowych w USA.

7. Park Narodowy Vatnajökull (Vatnajökull National Park), Islandia

Zdominowany przez czapę lodową o powierzchni 3000 mil kwadratowych o tej samej nazwie, Vatnajökull to chłodna kraina jaskiń, kraterów, wulkanów pokrytych lodowcami i wodospadów. Prawdopodobnie najbardziej znanym wodospadem jest Svartifoss, wznoszący się nad sześciokątnymi kolumnami z lawy.

8. Pamukkale, Turcja

Elektrycznie niebieskie baseny termalne Pamukkale i białe formacje trawertynowe, naturalnie utworzone przez powoli krystalizujący węglan wapnia, to widok, który należy zobaczyć.

 

9. Park stanowy Nā Pali Coast Wilderness (Nā Pali Coast Wilderness State Park), Hawaje

Nā Pali oznacza „klify” w języku hawajskim, co jest zwodniczo prostą nazwą, która może nie w pełni przygotować podróżnych na epickie widoki. Oszałamiająca linia brzegowa jest zbyt chropowata i pionowa, aby można było dojechać do niej drogą, więc jedynym sposobem, aby ją zobaczyć, jest łódź, powietrze lub bardzo strome szlaki turystyczne.

10. Góra Stołowa (Table Mountain), Kapsztad

Wznosząca się kultowa Góra Stołowa znajduje się na szczycie listy dla większości podróżnych w Kapsztadzie. Nieustraszeni wędrowcy mogą chodzić pieszo, ale jest też kolejka linowa, która delikatnie wjeżdża na szczyt o wysokości 3563 stóp. Tak czy inaczej, szczyt oferuje szalone panoramiczne widoki na stolicę RPA i Atlantyk.

11. Machu Picchu, Peru

Zbudowana prawie 8000 stóp nad poziomem morza, Machu Picchu to XV-wieczna cytadela Inków, której pomysłowość inżynieryjna i zapierające dech w piersiach widoki rywalizują z niezwykłym pięknem otoczenia Świętej Doliny.

12. Lucerna (Lucerne), Szwajcaria

Wyobraź sobie spokojne jezioro alpejskie otoczone strzelistymi Alpami. Teraz dodaj średniowieczne stare miasto, w którym można spacerować w scenerii charakterystycznego szwajcarskiego budownictwa. Nie przegap Mount Pilatus i Rigi, aby móc podziwiać ścieżki przyrodnicze i słynny punkt widokowy z widokiem na trzy jeziora.

13. Wyspa Tioman (Pulau Tioman), Malezja

To nie jest tropikalna wyspa z szaloną sceną imprezową ani szeregiem ekskluzywnych kurortów. Pulau Tioman jest bardziej pływającym rezerwatem przyrody o lokalnym charakterze i silnym poczuciu ochrony środowiska (odnawianie koralowców i ochrona żółwi morskich są głównymi celami projektu Juara Turtle Project).

14. Damaraland, Namibia

Region Damaraland to niemal mistyczna wizja pustynnych równin czerwonej ziemi, płaskich gór, skamieniałego lasu i dobrze zachowanych starożytnych malowideł naskalnych Buszmenów. Choć wygląda jak scena z Marsa, Damaraland jest bogaty w dziką przyrodę, przemierzaną przez lwy, słonie, zebry, żyrafy i krytycznie zagrożone czarne nosorożce.

15. Wodospady Iguazu (Iguazu Falls), Argentyna i Brazylia

W sumie 275 kaskad na granicy argentyńsko-brazylijskiej tworzy największy wodospad na świecie. Przytłaczający widok, w połączeniu z dźwiękiem i energią wody pędzącej z prędkością do 450 000 stóp sześciennych na sekundę, to czysta wspaniałość.

16. Plaża Matira (Matira Beach), Polinezja Francuska

Południowy Pacyfik przywołuje wiele wizji spektakularnych plaż. Plaża Matira na Bora Bora wyróżnia się kilometrami perłowo białego piasku i zapierającą dech w piersiach jasną turkusową laguną.

17. Cirque de Gavarnie, Francja

Cirque de Gavarnie jest popularnym i jednym z najpiękniejszych celem wycieczek pieszych w Pirenejach. Nazywany przez Victora Hugo „Koloseum Natury”, Cirque jest pierścieniem gładkich granitowych górskich ścian otaczających idealną zieloną dolinę. Równie zdumiewające są trzypoziomowe wodospady Gavarnie, które wylewają się z 922 stóp spadku.

18. Zatoka Rekinów, Australia Zachodnia

Miejsce, gdzie czerwona ziemia w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie Australii spotyka się z turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego. Zatoka jest domem dla największych i najbogatszych łąk trawy morskiej na świecie i stromatolitów — skalistych raf mikrobiologicznych w kształcie kalafiora i jednych z najstarszych form życia na Ziemi.

Najpiękniejsze miejsca na świecie – część 1

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię