Rosja rezygnuje z członkostwa w WHO i WTO?

Rosja chce zrezygnować z członkostwa w Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Handlu.

Wniosek w tej sprawie skierowało do Dumy Państwowej rosyjskie MSZ. Obie organizacje potępiły rosyjską agresję na Ukrainę i wezwały Moskwę do zaprzestania działań zbrojnych.

Od wkroczenia rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy Światowa Organizacja Zdrowia na bieżąco informuje o tragedii ludności cywilnej i niszczeniu przez rosyjskich żołnierzy infrastruktury medycznej. „Ataki na służbę zdrowia są naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka” – można przeczytać w oświadczeniu tej organizacji.

 

Już w marcu o wykluczenie Rosji ze Światowej Organizacji Handlu wnioskowała Unia Europejska. Wtedy Moskwa tłumaczyła, że ma więcej zwolenników wśród 164 krajów członkowskich i nie obawia się o wynik głosowania. Część rosyjskich komentatorów niezależnych nazywa działania Moskwy „propagandowym fortelem wyprzedzającym”.

W marcu Rosja sama wszczęła procedurę wyjścia z Rady Europy. Zrobiła to dzień przed głosowaniem, w którym 213 delegatów Zgromadzenia Parlamentarnego opowiedziało się za jej usunięciem z tej organizacji.

IAR

Putin grozi Polsce? Ambasador RP w Waszyngtonie odpowiada

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię