Białoruskim opozycjonistom grozi kara śmierci. Jest ustawa

Białoruskim opozycjonistom grozi kara śmierci. Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę, która przewiduje najwyższy wymiar kary za próbę dokonania zamachu.

Niezależny portal Meduza przypomniał, że na podstawie przepisów dotyczących terroryzmu prowadzone są postępowania karne przeciwko, niektórym działaczom białoruskiej opozycji, w tym przeciwko liderce – Swietłanie Cichanouskiej.

Do tej pory na Białorusi sądy nie mogły orzekać kary śmierci za sam zamiar popełnienia przestępstwa lub przygotowywanie się do niego. W kwietniu odpowiednie poprawki przyjęła Izba Reprezentantów, a w maju Rada Republiki. Białoruś jest jedynym państwem w Europie, które orzeka i wykonuje najwyższy wymiar kary.

 

W białoruskich więzieniach przebywają tysiące działaczy opozycji. Fala represji dosięgła ich po tym, gdy w 2020 roku sprzeciwili się uznaniu wyników sfałszowanych wyborów prezydenckich. Jak pokazuje praktyka ostatnich dwóch lat, organy śledcze Białorusi mogą zmieniać kwalifikację czynu pod różnymi pretekstami, opierając się na sfabrykowanych dowodach.

IAR

Legendarna wygrana Ukrainy na Eurowizji! Będzie specjalny znaczek upamiętniający coś jeszcze

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię