Jak wyczyścić swoje dane z internetu

Firma Google ogłosiła wprowadzenie nowych zasad i narzędzi, które pozwolą użytkownikom szybko i łatwo zażądać usunięcia danych osobowych takich jak numer telefonu, adres e-mail, a nawet adres fizyczny pojawiających się wśród wyników wyszukiwania.

„Dla wielu osób kluczowym elementem poczucia bezpieczeństwa i większej prywatności w Internecie jest większa kontrola nad tym, gdzie można znaleźć ich poufne informacje umożliwiające identyfikację”, napisała Danielle Romain, wiceprezes ds. zaufania w firmie Google.

Do tej pory usunięcie danych osobowych równało się z cudem. Użytkownicy Google musieli udowodnić, że ich dane ujawnione w wyszukiwarkach mogą im poważnie zaszkodzić. Google z reguły przystawała na prośbą usunięcia informacji tylko w dwóch przypadkach. Pierwsza sytuacja, to kiedy użytkownik wykazał, że dane użyte były do kradzieży tożsamości. Drugim przypadkiem był doxxing – proceder polegający na gromadzeniu i wykorzystywaniu danych zebranych przeciwko ofierze (użytkownikowi) przez doxera (osobę gromadzącą dane).

 

Obecny formularz online

W obecnie dostępnym formularzu online (https://support.google.com/websearch/troubleshooter/9685456?hl=en) użytkownik musi kliknąć opcję „usuń wybrane informacje umożliwiające identyfikację osoby (PII) lub treści doxxing z wyszukiwarki Google”. Następnie użytkownik musi odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących rodzaju danych osobowych wyświetlanych w wynikach wyszukiwania, adresów URL witryn wyświetlających informacje, wyszukiwanych haseł używanych do wyświetlania tych wyników w wyszukiwarkach Google, a nawet zrzutów ekranu witryn i wyszukiwania wyniki.

Nowa zasada ma uprościć i usprawnić procedurę usuwania danych

Nowe narzędzia ułatwią usuwanie danych osobowych, ale nadal nie wszystkie prośby będą pozytywnie rozpatrywane. W niektórych sytuacjach takich jak informacje osobowe w artykułach nie będą usuwane: „Ważne jest, aby pamiętać, że gdy otrzymamy prośby o usunięcie, ocenimy całą zawartość strony internetowej, aby upewnić się, że nie ograniczamy innych informacji, które są szeroko przydatne, na przykład w artykułach z wiadomościami”.

 

Nowe narzędzie będzie dostępne „w nadchodzących miesiącach”

Dzięki nowemu narzędziu, użytkownicy, którzy znajdą swoje dane osobowe w wynikach wyszukiwania, będą mogli zażądać usunięcia tych danych za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Powodem chęci ich usunięcia nie musi być doxxing czy kradzież danych. Google twierdzi, że „twoje informacje zostaną usunięte z tych wyników z dowolnego powodu”.

Firma oświadczyła, że ​​chce szybko przetwarzać wszystkie żądania usunięcia, a decyzje będą podejmowane za pomocą kombinacji narzędzi algorytmicznych i ludzkiego monitorowania wniosków.

„Prawo do bycia zapomnianym”

Eksperci dodają, że Google pracowała nad rozwiązaniem od 2014 roku kiedy to Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że wyszukiwarki takie jak Google muszą umożliwić europejskim użytkownikom Internetu żądanie usunięcia ich danych osobowych w celu uzyskania „prawa do bycia zapomnianym”.

Przedstawiciele Google dodają, że te nowe zasady i narzędzia dotyczą usuwania wyłącznie danych osobowych wyświetlanych w wynikach wyszukiwania Google. Firma Google nie może całkowicie usunąć danych osobowych z Internetu. Google zaleca, aby skontaktować się z bezpośrednio z witrynami przechowującymi dane użytkownika z prośbą o ich usunięcie z tych witryn.

Twój telefon cię „szpieguje”? Chcesz chronić swoją prywatność? – zastosuj nasze wskazówki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię