Kwiat grochu motylkowego a utrata wagi

Znany również pod nazwą naukową Clitoria ternatea, groszek motylkowy jest rośliną pochodzącą z Azji, można go rozpoznać po charakterystycznych niebieskich kwiatach. Często stosuje się go w koktajlach, kosmetykach i mieszankach herbat ziołowych.

O kwiecie grochu motylkowego można usłyszeć w kręgach związanych ze zdrowiem i dietą. W ostatnich latach roślina była również badana pod kątem zawartości przeciwutleniaczy i właściwości zdrowotnych.

Jest bogaty w antocyjany, które są związkami antyoksydacyjnymi odpowiedzialnymi za jego wyjątkowy kolor. Z tego powodu producenci mogą stosować kwiat grochu motylkowego w kosmetykach lub jako naturalny barwnik do żywności, napojów i tekstyliów.

Kwiaty są również często parzone w herbacie ziołowej, często razem ze składnikami takimi jak trawa cytrynowa, miód i cytryna. Kiedy zmienia się kwasowość herbaty z kwiatu grochu, zmienia się również kolor. Ta jakość sprawia, że ​​kwiat grochu motylkowego jest popularnym składnikiem do specjalistycznych koktajli. Badania sugerują, że kwiat groszku motylkowego może pomóc w utrzymaniu zdrowia skóry i włosów, promować utratę wagi i obniżyć poziom cukru we krwi. Przyjrzyjmy się zatem niektórym kluczowym zaletom i skutkom ubocznym kwiatu grochu motylkowego, a także kilku pomysłom, jak go używać.

Skład

Kwiaty grochu motylkowego są bogate w związki antocyjanów zwane ternatynami, które nadają roślinie żywy odcień. Badania na probówkach sugerują, że ternatyny mogą łagodzić stany zapalne oraz mogą zapobiegać wzrostowi komórek rakowych. Dodatkowo roślina zawiera kilka innych przeciwutleniaczy, w tym:

  • Kaemferol -z wiązek ten był intensywnie badany pod kątem jego właściwości przeciwnowotworowych. Badania na probówkach wskazują, że może zabijać komórki rakowe.
  • Kwas p-kumarowy – niektóre badania sugerują, że kwas p-kumarowy może mieć działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co może pomóc w ochronie przed chorobami.
  • Delfinidyno- 3,5 – glukozyd – według jednego z badań ten przeciwutleniacz może pomóc stymulować funkcje odpornościowe i powodować śmierć komórek rakowych jelita grubego.

 

Właściwości prozdrowotne i lecznicze

Producenci kosmetyków chwalą się skutecznością kwiatów grochu motylkowego we wszystkim, od serum do pielęgnacji skóry po mgiełki do włosów i szampony. Według badania z 2021 r. ekstrakt z grochu motylkowego może zwiększyć nawilżenie skóry o 70% godzinę po zastosowaniu miejscowym. Badanie na zwierzętach z 2012 r. wykazało, że ekstrakt z grochu motylkowego może być bardziej skuteczny w pobudzaniu wzrostu włosów niż minoksydyl, który jest powszechnym produktem stosowanym w leczeniu wypadania włosów. Kwiat grochu motylkowego zawiera bogatą gamę przeciwutleniaczy, które dodatkowo wspierają korzyści dla zdrowia włosów i skóry.

Niektóre badania sugerują, że kwiat groszku motylkowego może pomóc w wysiłkach odchudzających. Jedno z badań probówkowych sugeruje, że ekstrakt z kwiatu grochu motylkowego może spowalniać tworzenie komórek tłuszczowych poprzez regulację pewnych procesów zaangażowanych w progresję komórek. Niektóre starsze badania probówkowe i badania na zwierzętach wykazały, że ternatyny, które znajdują się w kwiatach grochu motylkowego, mogą blokować syntezę komórek tłuszczowych w organizmie.

Badania wskazują, że kwiat grochu motylkowego może zmniejszyć ryzyko cukrzycy i powiązanych z nią objawów. Na przykład jedno badanie z udziałem 15 mężczyzn wykazało, że picie napoju zawierającego ekstrakt z kwiatu grochu motylkowego zwiększało poziom przeciwutleniaczy i obniżało poziom cukru we krwi i insuliny, pomimo znacznego poziomu cukru w ​​napoju. Co więcej, badanie na zwierzętach wykazało, że podawanie ekstraktu z kwiatu grochu motylkowego szczurom z cukrzycą znacznie obniżyło ich poziom cukru we krwi w porównaniu z innymi. Jedno z badań wykazało nawet, że właściwości przeciwutleniające kwiatu grochu motylkowego mogą chronić przed uszkodzeniem komórek i powikłaniami związanymi z cukrzycą.

Warto wspomnieć, że kwiat groszku motylkowego cały czas jest obiektem badań naukowych, które poszerzają zdobytą już wiedzę o jego korzyściach dla zdrowia.

Jak używać kwiatu grochu motylkowego?

Kwiat grochu motylkowego znajduje się w wielu produktach kosmetycznych, w tym mgiełkach do włosów, tonikach, szamponach i maseczkach do twarzy. Możesz również użyć tej rośliny do zaparzenia herbaty ziołowej, która słynie z ziemistego smaku i żywego niebieskiego koloru. Aby przyrządzić herbatę (napar) z kwiatu grochu motylkowego, zwaną również „niebieską herbatą”, po prostu 1 łyżeczkę (4 gramy) suszonych kwiatów zalej 1 szklanką (240 ml) gorącej wody. Pprzed odcedzeniem suszonych kwiatów pozostaw herbatę do zaparzenia przez 10–15 minut. Można ją spożywać na gorąco lub na zimno, można także dodać trochę soku z cytryny, soku z limonki lub miodu, aby wzmocnić smak. Kwasowość owoców cytrusowych może również nadać napojowi ciemnofioletowy odcień, dzięki zawartym w roślinie ternatynom.

Przeciwskazania

Dietetycy ogólnie uważają, że kwiat grochu motylkowego jest bezpieczny, jeśli jest spożywany z umiarem. Istnieją jednak pewne doniesienia o skutkach ubocznych, takich jak nudności , ból brzucha i biegunka po spożyciu kwiatu grochu motylkowego, nie wiadomo jednak czy miało to związek z przedawkowaniem, czy nietolerancją przez organizm. Stosowanie kwiatów groszku motylkowego powinny skonsultować z lekarzem kobiety w ciąży oraz karmiące piersią oraz osoby chore na choroby przewlekłe i stosujące stałe leki. Przed podaniem kwiatów dzieciom warto skonsultować ten fakt z pediatrą.

Koniczyna łąkowa – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię