Przywódcy Szwecji i Finlandii w Białym Domu

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że prześle dziś do Kongresu raporty w sprawie członkostwa w NATO Szwecji i Finlandii by przyspieszyć proces akcesyjny. Dzień po złożeniu przez oba kraje wniosków akcesyjnych do Paktu amerykański prezydent przyjął w Białym Domu przywódców Szwecji Magdalenę Andersson i Finlandii Sauli Niinistö.

Po trwających ponad godzinę rozmowach w Białym Domu prezydent Biden, premier Andersson i prezydentem Niinisto wygłosili oświadczenia w Ogrodzie Różanym. „Mamy nie tylko piękny ale także doniosły dzień” – mówił Biden i wyraził zdecydowane poparcie dla wniosków Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO.

Prezydent USA powiedział, że Stany Zjednoczone wraz z partnerami zapewnią obu krajom bezpieczeństwo w okresie trwania procesu akcesyjnego.

Prezydent Finlandii przekonywał, że Finlandia i Szwecja wzmocnią NATO i odniósł się bezpośrednio do zastrzeżeń Turcji. „Jako sojusznicy NATO zobowiążemy się do zapewnienia bezpieczeństwa Turcji, tak jak Turcja będzie przywiązana do naszego bezpieczeństwa. Poważnie traktujemy terroryzm. Potępiamy terroryzm we wszystkich jego formach i aktywnie go zwalczamy” – powiedział Niinistö.

 

Premier Anderson mówiła o wspólnych wartościach i przekonaniach, które „teraz są wystawiane na próbę”. „Dziś sytuacja na Ukrainie przypomina nam najczarniejsze dni europejskiej historii” – powiedziała i wyraziła przekonanie, że w obliczu rosyjskiej agresji Zachód i NATO są bardziej zjednoczone.

Anderson dodała, że ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze. „Jesteśmy dostawcami zabezpieczeń z zaawansowanymi możliwościami obronnymi. A my jesteśmy orędownikami wolności, demokracji i praw człowieka” – powiedział premier Szwecji. Podziękowała za wsparcie Bidenowi i przywódcom obu partii w Kongresie.

IAR

Pęknięcia na Kremlu? Dziennikarze śledczy nie mają wątpliwości!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię