USA: Senat zatwierdził pomoc dla Ukrainy

Amerykański Senat zatwierdził pakiet pomocy wojskowej, humanitarnej i ekonomicznej dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział jej podpisanie.

Zatwierdzony przez Senat pakiet obejmuje 6 miliardów na sprzęt wojskowy, 8 miliardów 700 milionów na uzupełnienie uzbrojenia już przekazanego Ukrainie i 3 miliardy 900 milionów na zwiększoną obecność sił USA w regionie. 8 miliardów 800 milionów przeznaczono na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 miliardy na zakup uzbrojenia przez Ukrainę i sojuszników USA oraz 900 milionów na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

W głosowaniu pakiet poparło 86 senatorów: wszyscy demokraci i większość republikanów. 11 republikanów głosowało przeciw. Wcześniej przytłaczającą większością głosów ustawę zatwierdziła Izba Reprezentantów. Tam również grupa 57 republikanów z tak zwanego izolacjonistycznego skrzydła tej partii była przeciw. Pakietowi sprzeciwiał się były prezydent Donald Trump.

 

Prezydent Joe Biden pochwalił Kongres za uchwalenie ustawy o pomocy dla Ukrainy i podkreślił, że zapewni ona bezpieczeństwo, pomoc gospodarczą, żywnościową i humanitarną dla Ukrainy i w regionie, a także wzmocni Ukrainę – zarówno na polu bitwy, jak i przy stole negocjacyjnym. Joe Biden wyraził zdecydowane poparcie dla „dzielnych obywateli Ukrainy, którzy bronią swojego kraju przed trwającą agresją Rosji”.

IAR

USA: strażacy walczą z wielkim pożarem w Nowym Meksyku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię