Zmarł grecki kompozytor muzyki filmowej, Vangelis. Miał 79 lat

Fot. Facebook @VangelisOfficial

Nie żyje grecki kompozytor muzyki filmowej Vangelis. Miał 79 lat, zmarł w Paryżu – poinformowała grecka agencja informacyjna ANA.

Vangelis czyli Ewangelos Odiseas Papatanasju urodził się w 1943 roku w Agrii w Grecji. Był w dużej mierze samoukiem – nie uczył się teorii muzyki, odmawiał też lekcji gry na fortepianie. W latach 60. był członkiem zespołów grających rocka progresywnego, a po emigracji do Paryża był współzałożycielem grupy Apphrodite’s Child z Demisem Roussosem na wokalu.

Po rozwiązaniu zespołu rozpoczął karierę solową, komponując muzykę na syntezatorach – z czasem jako ścieżki dźwiękowe do filmów. Największą sławę przyniósł mu utwór „Chariots of fire”, do obrazu o tym samym tytule – po polsku „Rydwany ognia”. Dotarł on do 1 miejsca na liście amerykańskiego Billboardu, stając się jedynym greckim utworem osiągającym szczyt tej listy.

 

Za ścieżkę dźwiękową do „Rydwanów ognia” otrzymał w 1982 roku Oskara. Znany jest też jego utwór „Conquest of paradise” do filmu o wyprawie Krzysztofa Kolumba – „1492. Wyprawa do raju”. Vangelis napisał także muzykę do „Łowcy androidów”, a w XXI wieku – między innymi do filmu „Aleksander„. Powierzono mu także stworzenie hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w 2002 roku w Korei i Japonii.

 

W twórczości Vangelisa nie brakuje polskich wątków. W 1983 roku napisał, wraz z Jonem Andersonem, kompozycję „Polonaise”, dedykowaną Polsce czasu stanu wojennego. Z kolei w 2008 roku skomponował muzykę do filmu „Świadectwo” o Janie Pawle II.

 

Do Francji wyemigrował po zamachu stanu junty wojskowej w 1967 roku. W 2001 roku został kawalerem Legii Honorowej

IAR

 

50 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć

KULTURA

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię