14 miejsc na ciekawe i tanie spędzenie weekendu z rodziną w Illinois

Bahá’í House of Worship Fot. @BahaiTempleNorthAmerica

Przy dzisiejszych cenach paliwa i hoteli wiele rodzin rezygnuje z dalekich i długich podróży. Ale nie musi to oznaczać, że najbliższe kilka miesięcy musimy spędzić w czterech ścianach. Illinois ma wiele do zaoferowania od parków i plaż po muzea a nawet holenderskie wiatraki.

Oto 14 pomysłów na interesujące spędzenie weekendu z rodziną:

1. Illinois Beach State Park

Nie trzeba od razu ruszać na Karaiby czy Hawaje, aby przyjemnie spędzić czas na plaży. Wylegiwanie się na piasku, pływanie, pływanie łódką czy kajakiem, wędkowanie, nurkowanie, grę w siatkówkę – z tego wszystkiego możesz skorzystać w Illinois Beach State Park.

Illinois Beach State Park

2. Art Institute of Chicago

Ponad 1,5 miliona ludzi odwiedza nasz Instytut Sztuki rocznie. Jest to jedno z najstarszych i największych muzeów sztuki w całym kraju. Oprócz sztuki możesz również uczestniczyć w specjalnych wydarzeniach w muzeum, takich jak warsztaty, wykłady i półprywatne wycieczki z artystami i kuratorami.

 

3. Leaning Tower of Niles

Krzywa Wieża w Niles jest miniaturową repliką oryginału z Pizy. Nawet za taką została uznana przez włoski rząd w 1934 roku, a niedługo potem Niles i Piza zostały siostrzanymi miastami. Posiada cztery fontanny i basen oraz pełną aranżację zabytkowych, wciąż bijących dzwonów.

Krzywa Wieża w Niles Fot. flickr.com

4. Bahá’í House of Worship

To jedyny tego rodzaju budynek w Ameryce Północnej i jeden z nielicznych na całym świecie. Wspaniały kulisty budynek otacza 9 ogrodów z fontannami. Wewnątrz znajdują się kaplice i pomieszczenia do modlitwy.

5. Cave-In-Rock

Cave-In-Rock to wioska położona w południowym Illinois, która zasłynęła jaskinią w skale znajdującą się w rzece. Do początków XVIII wieku używana była przez piratów i złodziejaszków. Później znajdował się w niej nawet kościół! Dziś jaskinia jest tylko fajną atrakcją turystyczną.

Cave-In-Rock Fot. illinois.gov

6. Shawnee National Forest

Shawnee National Forest z Garden of Gods jest domem dla formacji skalnych z piaskowca, który przetrwał wieki. Warto udać się na przechadzkę szlakiem River to River, który zabierze cię w epicką podróż przez wzgórza, klify, lasy i tereny podmokłe oraz zobaczyć Jackson Falls i Cedar Lake.

 

7. Abraham Lincoln Presidential Library and Museum

Biblioteka Prezydencka i Muzeum Abrahama Lincolna, 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych, znajduje się Springfield. Zdjęcia, listy, dokumenty, mapy i filmy odtwarzają jego życie – podróż od ubóstwa do prezydentury. W muzeum znajduje się oryginał adresu Gettysburg a nawet jego lusterko do golenia.

Abraham Lincoln Presidential Library

8. Starved Rock State Park

Weekend w naturze. Punktem kulminacyjnym parku jest zdecydowanie kolekcja wodospadów. Utworzone przez lodowate wody roztopowe nieprzerwanie przepływające przez piaskowiec, spadają od delikatnych i spokojnych strumyków po grzmiące fale uderzające o skały poniżej.

9. The Viking

Jeśli fascynuje cię historia Wikingów musisz udać się do Good Templar Park w Geneva, Illinois. Tam możesz zobaczyć statek Wikingów, pierwotnie oddany do użytku pod koniec XIX wieku. Statek ten jest repliką statku Gokstad. Został zbudowany w Norwegii i popłynął do Stanów Zjednoczonych na Światowe Targi w Chicago, gdzie gości do dzisiaj.

10. Anderson Japanese Gardens

Ogrody Japońskie Andersona znajdują się w Rockford i są wspaniałym miejscem na zapoznanie się z japońską kulturą. Stawy, strumienia, kwiaty i rzeźby czekają na spacerowiczów oraz staroświecka herbaciarnia.

Anderson Japanese Gardens Fot. enjoyillinois.com

11. Fabyan Windmill

Wiatrak Fabyan, znajdujący się w Batavia, to przepiękny zabytkowy wiatrak, który wygląda jakby został wyciągnięty z pocztówki. Do dzisiaj lakier z 1915 roku jest w niemal idealnym stanie, ponieważ klimat wewnątrz młyna zmienia się nieznacznie w zależności od pory roku ze względu na jego doskonałą konstrukcję. Nawet rzymskie oznaczenia wyryte na belkach używane w oryginalnej rekonstrukcji są nadal widoczne. Od czerwca tego roku wiatrak można będzie znowu zwiedzać.

 

12. Discovery Center Museum

To dalekie od nudy muzeum znajduje się w Rockford. Eksponaty obejmują m.in. stacje bąbelkowe, stoły laserowe, symulatory lotu oraz pełnowymiarowe modele samolotów, pociągów i traktorów. Dzieci mogą korzystać z dwupiętrowych labiryntów lub odkrywać swoje kreatywne strony w pracowniach artystycznych i stanowiskach kariery. Na zewnątrz czekają na dzieciaki zjeżdżalnie i piaskownice wypełnione kośćmi dinozaurów.

13. Buffalo Rock State Park

Choć mniej znany niż inne tereny zielone w Illinois, Buffalo Rock State Park jest wart odwiedzenia, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem historii. Obszar Buffalo Rock był domem Indian Illinois, które zostało prawie całkowicie wybite przez plemię Iroquois.

Buffalo Rock Fot. illinois.gov

14. Onan’s Gold Pyramid House

Złota Piramida Onana w Wadsworth to gigantyczna złota piramida zbudowana w latach 70. XX wieku. Małżeństwo, Jim i Linda Onan, zdecydowało się na budowę piramidy po tym jak zaczęli stosować teorię „potęgi piramidy”. Piramida zbudowana jest w stylu egipskim, pokryta 24-karatowym złotem i otoczona fosą strzeżoną przez 15-metrowy posąg króla Tuta. Wewnątrz znajduje się muzeum z kolekcją egipskich artefaktów. Pomimo pożaru w 2018 roku, Piramida jest nadal otwarta dla zwiedzających.

Planujesz podróż do USA? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat możliwości wjazdu i systemie ESTA

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię