Planujesz sprzedać lub kupić nieruchomość? Sprawdź poniższą interaktywną mapę cen

Czy twój lokalny rynek mieszkaniowy jest zagrożony spadkiem cen nieruchomości? Ta interaktywna mapa pomoże ci w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie.

Kupujący i sprzedający zachodzą w głowię jak tego lata będzie wyglądał rynek nieruchomości. Czy ceny spadną czy pójdą do góry? Badacze rynku nieruchomości nie mają najlepszych wiadomości.

Analitycy przewidują, że hossa dobiega końca. Eksperci są coraz bardziej zgodni, że rynek nieruchomości czeka korekta cen domów i to już w niedalekiej przyszłości. Ich pesymizm spowodowany jest rosnącą inflacją i wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych.

Już po pierwszym podniesieniu stopy procentowej można zaobserwować spowolnienie na rynku nieruchomości, a Bank Centralny planuje w tym roku kolejne. Przewodniczący Systemu Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, twierdzi, że nie zawaha się „podnieść stawek, aby okiełznać inflację”.

 

Obecnie spowolnienie w obliczu rosnących oprocentowań kredytów hipotecznych objawiaj się spadającą liczbą wniosków o kredyt hipoteczny, nieruchomości na rynku otrzymują mniej ofert oraz liczba wystawianych na sprzedaż nieruchomości spada, a te na rynku dłużej czekają na kupującego.

Magazyn Fortune wraz z firmą badającą rynek nieruchomości CoreLogic sprawdzili jak wygląda przyszłość największych regionalnych rynków mieszkaniowych w kraju. W kwietniu, CoreLogic przyjrzał się 392 rynkom amerykańskim i stwierdził, że 17 regionalnych rynków mieszkaniowych ma ponad 40% szans na spadek lokalnych cen domów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W maju magazyn Fortune ponownie poprosił CoreLogic o przeprowadzenie oceny regionalnych rynków mieszkaniowych. Nowe dane wypadły dużo gorzej. Otóż obecnie 70 regionalnych rynków mieszkaniowych ma ponad 40% szans na spadek cen mieszkań w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Aby określić prawdopodobieństwo spadku regionalnych cen domów, badacze CoreLogic ocenili takie czynniki, jak prognozy wzrostu dochodów, prognozy bezrobocia, zaufanie konsumentów, stosunek zadłużenia do dochodu, przystępność cenową, oprocentowanie kredytów hipotecznych i poziom zapasów nieruchomości. Następnie CoreLogic umieścił regionalne rynki mieszkaniowe w jednej z pięciu kategorii, pogrupowanych według prawdopodobieństwa spadku cen mieszkań na tym konkretnym rynku w ciągu najbliższych 12 miesięcy:

  • Bardzo wysokie prawdopodobieństwo: Ponad 70% szans na spadek ceny
  • Wysokie prawdopodobieństwo: 50–70% szans
  • Średnie prawdopodobieństwo: 40-50% szans
  • Niskie prawdopodobieństwo: 20-40% szans
  • Bardzo niskie prawdopodobieństwo: 0–20% szans.

Najgorzej wypadło pięć rynków:

  • Bend w stanie Oregon,
  • Prescott w stanie Arizona,
  • Lake Havasu City w stanie Arizona,
  • Bridgeport w stanie Connecticut,
  • Honolulu na Hawajach.

Badacze twierdzą, że pomimo nadchodzącego spadku cen w ciągu najbliższych 12 miesięcy, ceny nieruchomości nadal wzrosną o kolejne 5,9%.

Prognoza cen nieruchomości Zillow dla Chicago i okolic wygląda dużo lepiej niż w innych miejscach w kraju. Zillow przewiduje, że Chicago odnotuje silny wzrost cen domów, wzrost nawet o 11,2% do grudnia tego roku.

Jak zaoszczędzić na zakupach w Costco?

 

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię