Jesteś introwertykiem? 23. rzeczy, które zrozumieją tylko ludzie, którzy kochają samotność  

Samotność w ogólnym znaczeniu postrzegana jest jako zjawisko negatywne, większość ludzi jej się po prostu boi. Pytanie – czy jest ona faktycznie tak zła jak może się wydawać?

Wielu psychologów przekonuje, że czas spędzony w pojedynkę, kiedy przebywamy sami ze sobą jest zbawienny dla zdrowia psychicznego. Samotność w odpowiedniej dawce dostarcza wielu korzyści. Oczywiście nie chodzi tutaj o samotność długotrwałą, powstałą wbrew woli danej osoby, chodzi o czas spędzony z własnej woli, który zaspokaja wiele potrzeb psycho-emocjonalnych.

Znaczna część ludzi nie lubi spędzać czasu w samotności, instynktownie odczuwa potrzebę interakcji z innymi – jest to część ludzkiej natury. W rzeczywistości jednak ilość interakcji społecznych, których potrzebujemy do zachowania psychicznej równowagi jest o wiele mniejsza od tej, której faktycznie doświadczamy.

Można z czystym sumieniem stwierdzić, że duża grupa ludzi jest wręcz uzależniona on innych – używa towarzystwa jako rozrywki i gwarancji szczęścia.

Na początek warto wspomnieć, że każdy człowiek jest inny. Chociaż powszechnie przyjęło się stwierdzenie, że człowiek jest istota społeczną, które potrzebuje kontaktów z drugim człowiekiem – nie koniecznie muszą być to kontakty z takim samym poziomem intensywności. Samotność przynosi wiele korzyści, pod warunkiem, że jest całkowicie kontrolowana i nie jest dla człowieka problemem.

Osoby samotne nie z własnego wyboru, lecz z konieczności czy z sytuacji, w której się znaleźli doznają wielu nieprzyjemnych skutków swojej sytuacji życiowej. Kiedy jednak czas spędzamy sami ze sobą z własnego wyboru – jest zupełnie inaczej. Czas ten można wykorzystać na trening, czytanie, pisanie, rozwijanie osobistych pasji czy medytację – możliwości jest wiele, możemy robić wszystko co sprawia nam radość i dostarcza wytchnienia od wyzwań codzienności.

Są ludzie, którzy czas spędzony w samotności cenią zdecydowanie bardziej niż inni. Poniżej prezentujemy listę 23 rzeczy, które zrozumieją tylko ludzie, którzy kochają spędzać czas w samotności

1. Weekend, w którym nie masz żadnych planów, obowiązków i nigdzie nie musisz być, jest jednym z najlepszych weekendów, jakie kiedykolwiek miałeś.

2. Czasami przyjaciele będą próbować planować coś z tobą, a ty nie masz powodu, aby im odmówić, z wyjątkiem tego, że tego dnia po prostu chcesz być sam. Twój plan to nie mieć żadnych planów, ludzie muszą to już zrozumieć.

3. Dobry album, książka lub program telewizyjny mogą zatrzymać twoją uwagę o wiele dłużej niż jakakolwiek impreza, klub czy bar.

4. Wyjazd do odległej chatki w środku lasu, by po prostu istnieć przez jakiś czas, brzmi jak najlepszy pomysł na wakacje, o jakim można pomyśleć.

5. Nie ma nic bardziej ekscytującego niż planowanie długiej, samotnej podróży, ponieważ wiesz, że będziesz w stanie myśleć, słuchać muzyki i odtwarzać swoje audiobooki przez wiele godzin. Czy jest coś lepszego?

6. Kiedy ludzie mówią, że nie mogą jeść samotnie w restauracji wprost nie możesz tego zrozumieć. Spożywanie ulubionego posiłku bez żadnej rozmowy brzmi dla ciebie przecież idealnie.

7. Najgorszą cechą, jaką może mieć każdy potencjalny partner, jest „przylgnięcie”. Potrzebujesz swojej przestrzeni, tak jak potrzebujesz powietrza do oddychania. To niezbędne.

8. Nawet jeśli jesteś przywiązany, wyznaczasz sobie godziny samotności tylko po to, by zachować zdrowie psychiczne, a także po to, aby twój związek był zdrowy i szczęśliwy.

 

9. Jedyną osobą, o której pomyślisz poważnie o ślubie, to osoba, która również uwielbia spędzać czas w samotności, w przeciwnym razie ta rzecz nigdy związek nie będzie trwać wiecznie.

10. Gdyby ktoś, kto cię znał, miał cię opisać, jednym słowem, brzmiałoby ono: niezależny.

11. Uwielbiasz spędzać szaloną ilość czasu w samotności i kultywujesz ją.

12. Podczas gdy ludzie wokół ciebie nienawidzą bycia singlem, ty uważasz wprost przeciwnie. To przecież wielka radość móc być w samotności, uczucie jest szczególnie lepsze, gdy mieszkasz sam, ponieważ masz tak dużo czasu na robienie wszystkich rzeczy, które kochasz i nikogo nie ma w pobliżu.

13. Wolisz pracować samodzielnie niż w grupie. Tylko wtedy dokładnie wiesz, co trzeba zrobić i masz pewność, że będzie to wykonane prawidłowo.

14. Kiedy spędzasz czas z ludźmi, wolisz spotykać się z pojedynczymi osobami lub w małej grupie. Im bardziej intymna i głęboka rozmowa, tym lepiej.

15. Jesteś obserwatorem – obserwujesz i studiujesz zachowanie ludzi, co zabawne, jesteś zazwyczaj dość lubiany, co może być problemem, biorąc pod uwagę, ile czasu chcesz spędzić sam.

16. Myśl o całym dniu spędzonym wyłącznie samemu cieszy cię bardziej niż cokolwiek innego.

17. Lubisz zimną, deszczową pogodę, ponieważ daje to jeszcze więcej pretekstu do hibernacji w domu i czytania, siedzenia przy kominku, myślenia, pisania w dzienniku.

18. Tylko w samotności potrafisz się skupić i w spokoju rozmyślać nad podejmowaniem decyzji czy innymi ważnymi kwestiami.

19. Ponieważ przywiązujesz wagę do spędzania czasu w samotności, jesteś bardziej obecny i uważny, kiedy spędzasz czas z ludźmi.

20. Zdecydowanie wolałbyś wybrać się na wycieczkę lub na plażę sam niż z kimkolwiek.

21. Jasne, fajnie jest pić wino z przyjaciółmi, ale mieć butelkę wina tylko dla siebie na koniec długiego dnia brzmi jeszcze lepiej.

22. Samotna podróż do nowego miejsca (nawet jeśli nowe miejsce jest oddalone tylko o dziesięć mil) to twój pomysł na świetną zabawę. Uwielbiasz planować i realizować samotne wycieczki. Doświadczanie świata własnymi oczami bez niczyjej opinii to nie tylko pragnienie, to Twoja podstawowa potrzeba.

23. Zupełnie nie dotyczy cię problem konieczności zmiany planów dla innych, są one przecież wyłącznie twoje.

Czy istnieje idealny wiek na ślub?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię