Rozprzestrzenia się epidemia małpiej ospy. Gdzie się zaczęła i jakie są objawy?

Według urzędników Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich kilku tygodni potwierdzono około 200 przypadków wirusa małpiej ospy. A wszystko zaczęło się od dwóch imprez w Europie.

Dwie imprezy Gay Pride dla gejów i biseksualnych mężczyzn zostały zorganizowane w Hiszpanii i Belgii. Urzędnicy medyczni tych krajów twierdzą, że podczas obu imprez doszło do wielu zbliżeń seksualnych. W imprezie na Wyspach Kanaryjskich wzięło udział aż 80,000 osób.

Dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Andrea Ammon, powiedziała, że „prawdopodobieństwo dalszego rozprzestrzeniania się wirusa poprzez bliski kontakt, na przykład podczas czynności seksualnych wśród osób z wieloma partnerami seksualnymi, jest uważane za wysokie”.

 

Jak podaje WHO wirus ten rozprzestrzenia się głównie poprzez seks. Sam wirus nie jest zaliczany do infekcji przenoszonych drogą płciową, ale urzędnicy WHO dodają, że obecny wzrost liczby przypadków jest powiązany z aktami seksualnymi między homoseksualistami.

Z reguły małpia ospa ogranicza się do Afryki Środkowej i Zachodniej. „Widzieliśmy kilka przypadków w Europie w ciągu ostatnich pięciu lat, tylko u podróżnych, ale po raz pierwszy widzimy przypadki w wielu krajach jednocześnie u osób, które nie podróżowały do ​​regionów endemicznych w Afryce, gdzie występuje u zwierząt ”, powiedziała dr Rosamund Lewis badacz WHO.
W Stanach Zjednoczonych potwierdzono przypadki na Florydzie, w Nowym Jorku i Massachusetts.

Andy Seale, doradca WHO w sprawach HIV, zapalenia wątroby i innych chorób przenoszonych drogą płciową lub chorób przenoszonych drogą płciową powiedział, że małpia ospa nie jest uważana za chorobę przenoszoną drogą płciową. „Wiele chorób można przenosić przez kontakty seksualne. Możesz dostać kaszlu lub przeziębienia poprzez kontakt seksualny, ale nie oznacza to, że jest to choroba przenoszona drogą płciową”.

Doktor David Heymann, który przewodniczył spotkaniu grupy doradczej Światowej Organizacji Zdrowia ds. chorób zakaźnych, powiedział agencji Associated Press, że wydaje się, iż kontakt seksualny wzmacnia transmisje choroby. „Wiemy, że małpia ospa może się rozprzestrzeniać, gdy jest bliski kontakt ze zmianami chorobowymi kogoś, kto jest zarażony i wygląda na to, że kontakt seksualny wzmacnia teraz tę transmisję. Jest bardzo możliwe, że był ktoś, kto zaraził się, rozwinął zmiany chorobowe… a następnie rozprzestrzenił je na innych, gdy miał miejsce kontakt seksualny lub bliski kontakt fizyczny”.

 

Heymann dodał, że badania powinny zostać przeprowadzone szybko, aby ustalić, czy małpia ospa może być przenoszona przez ludzi bez objawów i że populacje zagrożone chorobą powinny podjąć środki ostrożności, aby się chronić.

U ludzi objawy małpiej ospy są podobne do ospy prawdziwej. Małpia ospa zaczyna się gorączką, bólem głowy, bólami mięśni i wyczerpaniem. Główna różnica między objawami ospy i ospy małpiej polega na tym, że małpia ospa powoduje puchnięcie węzłów chłonnych (limfadenopatia), podczas gdy ospa prawdziwa nie. Okres inkubacji dla małpiej ospy wynosi zwykle 7-14 dni, ale może wydłużyć się nawet do 21 dni.

Symptomy choroby to:

 • Gorączka
 • Ból głowy
 • Bóle mięśni
 • Ból pleców
 • Obrzęk węzłów chłonnych
 • Dreszcze
 • Wyczerpanie

W ciągu 1 do 3 dni (czasem dłużej) od pojawienia się gorączki u pacjenta pojawia się wysypka, często zaczynająca się na twarzy, a następnie rozprzestrzeniająca się na inne części ciała.

Wysypka przechodzi przez kilka etapów:

 • Plamki
 • Grudki
 • Pęcherzyki
 • Krosty
 • Strupy

Choroba zwykle trwa 2-4 tygodnie. Wykazano, że w Afryce małpia ospa powoduje śmierć u 1 na 10 osób, które zarażą się tą chorobą.

Chcesz rozwinąć skrzydła? Wprowadź w życie poniższe schematy i przyzwyczajenia

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię