Graviola – składniki odżywcze i właściwości

Graviola znana także pod nazwą flaszowiec miękkociernisty lub guanábana znana jest ze swoich właściwości najbardziej w Ameryce Łacińskiej, skąd pochodzi. Coraz częściej sięga się po nią także w innych częściach świata. Jest szczególnie promowana jako lek na raka – zwalczać ma aż 12 typów nowotworów i działać 10 tys. razy mocniej niż chemioterapia.

Drzewo na którym rosną owoce jest wiecznie zielone, występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, osiąga wysokość ok. 7 metrów, posiada duże liście o sercowatym kształcie. Dojrzałe owoce pokryte są niewielkim meszkiem, który sprawia, że są delikatne w dotyku. Skórka owoców nie nadaje się do spożycia. Docenia się walory zarówno owoców, jak i liści, kory i korzeni flaszowca. Poniżej przedstawiamy wartości odżywcze gravioli oraz jej właściwości prozdrowotne i lecznicze.

Wartości odżywcze

Graviola jest owocem niskokalorycznym (w 100g znajduje się 66kcal kalorii), posiada równiez niski indeks glikemiczny (IG=32); miąższ owoców gravioli w aż 90% składa się z wody. Zawiera wszystkie podstawowe składniki odżywcze – białka, tłuszcze, węglowodany oraz błonnik. Bogata jest w wiele witamin (A, B1, B2, B3, B6, B9, E i K) oraz minerałów (magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor, cynk i sód). Zawiera także nieocenione dla zdrowia związki fenolowe, karetonoidy oraz kwercetyny.

Właściwości prozdrowotne i lecznicze

Naukowcy potwierdzili obecność w gravioli związków o nazwie acetogeniny annonaceowe, które w badaniach wykazały działanie przeciwnowotworowe. Dalsze badania w Purdue University (Indiana, USA) potwierdziły, że związki te wykazują silniejsze działanie antynowotworowe niż chemioterapia w przypadku raka piersi (nie sprecyzowano jednak dokładnie ile razy). Badacze przeanalizowali kilka typów nowotworów.

Okazało się, że graviola zwalcza komórki rakowe i hamuje ich namnażanie w przypadku raka piersi, płuc, jelita grubego, trzustki, wątroby i skóry – wykazały to testy laboratoryjne, nigdy nie potwierdzono wyników badań na ludziach. Specjaliści Cancer Research UK zalecają także szczególną ostrożność w stosowaniu soku, tabletek oraz wszelkich innych przetworów z gravioli, które sprzedawane są w Internecie jako środek zwalczający nowotwory.

Graviola zyskała popularność w lokalnej medycynie ludowej. Od dawna wykorzystywana jest między innymi w leczeniu cukrzycy – i słusznie. Dowiedziono, że ekstrakt z liści graviolima właściwości przeciwcukrzycowe – obniża poziom glukozy we krwi oraz działa ochronne na komórki beta trzustki, które są odpowiedzialne za wydzielanie insuliny. Wyciągi z liści mogą także zapobiegać chorobie wrzodowej, wywołują wzrost poziomu prostaglandyn (E2), które oddziałują ochronnie na błonę śluzową żołądka.

 

Owoce gravioli wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, co udało się wykazać naukowcom z University of Lagos w Nigerii. Wyciągi z owoców hamują aktywność enzymów, które biorą udział w syntezie przekaźników pobudzających receptory bólowe. Nadaje się więc do leczenia bólu różnego pochodzenia, w tym bólów reumatycznych.

Graviola może także wzmacniać odporność organizmu, zapobiegać infekcjom oraz je zwalczać. Jak dowiodły badania potrafi poradzić sobie z wieloma chorobotwórczymi drobnoustrojami w tym z wirusem opryszczki.

Przeciwskazania i skutki uboczne

Gravioli i jej przetworów nie powinny spożywać osoby cierpiące na niskie ciśnienie krwi oraz przyjmujące leki na nadciśnienie i cukrzycę (graviola może wzmocnić ich działanie). Graviola nie jest także polecana osobom chorym na chorobą Parkinsona, zmagającym się z chorobami nerek i wątroby oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

W spożywaniu gravioli warto zachować umiar. Oprócz dobrodziejstw, które niesie za sobą, wykazano w niej obecność toksycznych związków, które mogą wywoływać zmiany w układzie nerwowym – m.in. zaburzenia ruchu.

Przeciwutleniacze mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię