Nauka o stawianiu zdrowych granic wkracza do szkół w Australii

Gwałt – to słowo budzi wiele emocji. Od strachu, smutku, poprzez niezrozumienie i złość. Na świecie nie powinno być miejsca na takie rzeczy.

Jak zniwelować owe niezgodne z prawem i z ludzką przyzwoitością zachowanie? Na interesujący pomysł wpadła Australia i od przyszłego, 2023 roku, rozpoczyna w szkole edukację na temat stawiania zdrowych granic.

Inicjatorką tego projektu jest Chanel Contos. Stworzyła ona również ruch „Teach Us Consent” – działa on od kilku miesięcy i ma za zadanie zwiększyć świadomość społeczeństwa na tematy związane z seksem i zgodą na stosunek. Rozmowy z władzami kraju trwały kilka miesięcy. Do programu szkół podstawowych i średnich włączy się edukacje na temat seksu.

 

Tematy rozmów będą dostosowane do wieku słuchaczy, aby też nie zniechęcić ich lub nie urazić w jakiś sposób. Wszystko będzie odbywało się na takich zasadach, aby było jak najbardziej skuteczne.

Dyskusja na temat świadomej zgody w Australii, rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy to Chanel Contos, zapytała swoich obserwujących czy mają jakieś doświadczenia z przemocą seksualną. Wynik zaskoczył wszystkich. 70% pytanych doświadczyło owej przemocy w czasach szkolnych. Contos nie mogła w takiej sytuacji siedzieć bezczynnie i wzięła sprawy w swoje ręce. Napisała petycję o zmianę w edukacji. Podpisało ją 45 tys, osób.

Ruch „Teach Us Consent” od początku 2021 r. prowadzi kampanię, za pomocą której edukuje o zdrowych relacjach i profilaktyce gwałtu. Dużo działań związanych jest z konsekwencjami złego wychowania mężczyzn. Powstało też nagranie na którymi mężczyźni radzą innym mężczyznom jak zmienić swoje zachowanie, na co zwrócić uwagę, co jest nie w porządku.

10 rzeczy, których możesz żałować jako rodzic

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię